Медиите - с наръчник за отразяване на самоубийства
Експерти призоваха да се избягват сензациите, когато някой посегне на живота си
/ брой: 85
Брошури на СЗО от 2000 г., озаглавени "Профилактика на самоубийствата. Методичен материал за медийни професионалисти", бяха раздадени на журналисти по време на дискусия "Превенция на суицидното поведение и ролята на медиите". Тя бе организирана от МЗ с участието на представители на Националния център за обществено здраве и анализи, СЕМ, психиатри. Има и по-ново издание на брошурата - от 2008 г., но още не е преведено у нас, стана ясно вчера.
Сензационното и подробно отразяване на самоубийствата в медиите води до увеличение в броя им, смятат психиатри. Мащабното отразяване на случаите на самоубийства има ефект на доминото, заяви Лидия Нейчева, здравен зам.-министър. Тя увери, че служебният екип на МЗ е взел спешни мерки за разрешаване на проблема със самоубийствата, като припомни за кампанията на МЗ. Нейчева подчерта, че са създадени районни центрове и програми с цел да обучат лекари, преподаватели и социални работници как да разпознават хора със суицидно поведение, какви мерки да вземат, на кого и как да съобщят за проблема. ДУМА припомня, че в отговор на инициативата на МЗ големи болници в страната организират дни на отворени врати с безплатни консултации.
Бе отправен призив към медиите да избягват търсенето на сензация, когато се съобщава за самоубийство, да не се публикуват подробни описания на начина, по който човекът е посегнал на живота си, да не се пропускат сериозните физически последствия при опитите за самоубийства и тежките емоционални травми на близките. Да се избягва както профанизирането на акта на самоубийство, така и митологизирането на извършителя, препоръчват експерти.
Предстои обсъждане на Национална програма за суицидни превенции, каза Христо Хинков, психиатър от Националния център за обществено здраве и анализи. Близо 800 са самоубийствата у нас през последната година.
Представителите на властта и на институциите обаче заобиколиха темата за реалните проблеми, довели до серията самозапалвания у нас, както и двете семейни самоубийства. Нямаше отговор и на въпроса дали психолози са потърсили близките на самозапалилите се, за да им бъде дадена психологическа подкрепа. По време на дискусията стана ясно, че родителите на ученици често не могат да разчитат на помощта на училищните психолози, а най-евтините консултации с психолог са около 40 лв.
Адресите и телефонните номера на центрове за психологическа подкрепа са на електронните страници на РЗИ в страната, отговориха експертите на журналистически въпрос къде публиката да търси помощ.