Росица Бакалова:
Мечтая да претворя България в гоблени
Изкуство, което по очарователен начин сближава с история, бит, култура, природа
/ брой: 51
Братята Гобелин от Реймс дават името
За родина на стенните пана се смята Египет. В Европа началото е поставено през ХV в. с прочутите френски гоблени. Те носят името си от братята Гобелин от Реймс. Рисунки за гоблени са създавали известни живописци, които най-вече отразявали живота в кралския двор.
В България гобленарството води началото си от средновековните плащеници. Най-много до гобленарската техника се доближават чипровските и котленските килими.
В началото на ХVIII в. в гобленарството се забелязва стремеж към максимално доближаване до живописната картина. Разширява се и цветовата гама, налагат се и по-малките гоблени-картини.
- Г-жо Бакалова, какво ви насочи към гоблена?
- На млади години бях доста любознателна и обичах да пробвам нови неща. Веднъж попаднах в къща с изключително красиви гоблени. Бях много впечатлена, че една картина може да бъде избродирана. Започнах да шия гоблен с пейзаж и в същото време си помислих: "Защо да не мога да направя гоблен по българска картина?" Реших да опитам. Много ми помогнаха съпругът ми доц. Паско Бакалов с неговата инженерна мисъл, и нашият приятел Стефан Попов, който по призвание е художник.
- Кой е първият ви гоблен?
- "Зимата" от "Четирите годишни времена" по Вилеровия каталог.
- Някой в рода ви шил ли е гоблени?
- Никой. На ръкоделие ме научи майка ми. Тя беше шивачка. Разни други неща като тишлайфери и карета, покривки шиехме. Аз първа започнах да шия гоблени.
- Защо ви харесва това занимание?
- Защото чрез гоблена може да бъде пресъздадена история, култура, бит, природа. Аз реших да претворявам България в гоблени и моят девиз е: "Да съхраним корена български".
- Тази тема ви вълнува?
- Аз съм родолюбива и затова мисля, че гобленът може да достигне до много сръчни българки, за да си красят домовете със собственоръчно избродирани картини. Трудно е да се купи картина от известен художник, но тръпката е голяма, когато човек сам може да си ушие картина по голям наш художник. Например: Владимир Димитров-Майстора, Мърквичка, Васил Стоилов, Румен Статков и др.
- Какво сте постигнала досега и какво ви предстои?
- След като от хоби превърнах гобленарството в професия, систематизирах гоблените в няколко раздела: репродукции по известни наши художници, пейзажи, църкви, манастири и икони, натюрморти, следи от вековната история на България, бележити българи, български народни носии, зодии и модернистични гоблени. Разработих и гобленчета за деца, за да може да има приемственост с младите.
- Колекцията "Българските владетели през вековете" е създадена в чест на новото хилядолетие и е поздрав към всички българи, където и да се намират. Гордея се с гоблена "Ръченица" по Мърквичка, защото е единствен в света по броя на образите. В гобленарството най-трудно се пресъздават образите. Скоро излезе новият ми обогатен каталог и възнамерявам да го представя, заедно с изложби, както в София, така и в други градове на страната, и в чужбина. Имам покана за 22 март - празникът на Велико Търново, моят роден край - да участвам в изложба с гоблените "Българските владетели през вековете" и други гоблени на историческа тема.
- Какво искате да постигнете в това изкуство?
- Когато разработвам гоблен, аз така детайлизирам моето произведение, че да бъде максимално близко до картината, от която съм черпила информация за него. Чрез гоблена искам да популяризирам България. А желанието ми да покажа България в гоблени на нашите сънародници в чужбина, вече е осъществено. Правила съм изложби в наши посолства и в Българските културни центрове в Лондон, Будапеща, Дебрецен, Букурещ, Одеса, Волгоград, Ню Йорк. По случай 140 години от преселението на българите от Бесарабия в Таврия, бях включена в парламентарна делегация и направих изложби в Болград, Каменка, Приморск, а на Културния център в Одеса дарих образите на българските владетели, с които да украсят 40 български училища в района.
- Имате ли ученици?
- Председателка съм на Национален клуб "Приятели на гоблена и българската шевица", който обхваща различни видове приложни изкуства: гоблени, шевици от различни етнографски райони, плетиво на 1 и 2 куки, калоферска дантела, вързана дантела кене, рисуване върху стъкло и коприна, тъкане на вертикален стан, работа с мъниста и др. Тази година клубът ни ще празнува 10-годишен юбилей. Предвидили сме кръгла маса, участваме в благотворителни акции, а през есента ще представим богата изложба с наши произведения в Руския културно-информационен център. В момента там имаме кръжок за деца "Умелые ручки". Имаме идея да сформираме кръжоци и за възрастни. А в оздравителния комплекс "Камчия" провеждаме занимания и с деца, и с възрастни от Русия.
- Има ли интерес към това изкуство в другите страни по света?
- Навсякъде се цени високо. В последно време хит в гобленарството са модернистичните гоблени.
- С какво друго обичате да се занимавате?
- Ходя на екскурзии, обичам да чета книги, да посещавам изложби, да се срещам с приятели.
- Какво цените у човека?
- Трудолюбието, добротата...
- Кой може да ви бъде приятел?
- Позитивните хора.
- На какво сте научила децата си?
- На коректност, трудолюбие, доброжелателност...
- Имате ли мечта?
- Да, да претворя България в гоблени и да покажа колекцията си на още много места у нас и по света.
Ръченица, 93х62 см, 36 цвята, по проф. Иван Мърквичка
Васил Левски, 22х33 см, 26 цвята