Манолова предлага местен омбудсман за общини над 10 000 души
В общини с население над 10 000 души да се избира местен защитник. Това предлага омбудсманът Мая Манолова, която представи инициативата си на обществена диксусия заедно с Националното сдружение на местните обществени посредници в България. Тя ще инициира промени в Закона за местното самоуправление и местната администрация. Идеята е с тях да се облекчи процедурата по избор на местни обществени посредници и да се регулира тяхното финансиране.
От 15 години законът дава право за избор на местни обществени посредници. В момента обаче за цялата страна те са само 13. Причината е, че в сега действащия закон при избора им се изисква две трети мнозинство на общинските съветници. Сред промените, които Манолова предлага, е въвеждането на изричен текст в закона, че всяка община, която си избере местен обществен посредник получава целево финансиране за обезпечаване на неговата работа. По този начин може да се гарантира неговата независимост.
В момента, това, че дейността на обществения посредник се финансира от съответната община, създава възможности за натиск, уточни омбудсманът.
Манолова е категорична, че в общините с население над 10 000 души би следвало да се избира местен омбудсман. Най-голям е броят на общините между 10 и 20 хил. души - те са 66 по наши данни, каза омбудсманът.
Не бих искала да мисля, че има страх от местните власти, че ще има един силен защитник на гражданските права, защото общините, които са се престрашили да имат свой обществен защитник, виждат позитивите от този коректив, добави Мая Манолова.
Няма как като национален омбудсман да "огреем" навсякъде. Ако имаше местни обществени посредници във всички български общини, работата и на националния омбудсман би била по-лесна, категорична е Манолова.