18 Май 2024събота11:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Малко фирми имат интерес към бъдещия технологичен парк

/ брой: 179

автор:Дума

visibility 19

Малко български фирми имат интерес към иновациите и това поставя въпроса кой ще работи в замисления от ГЕРБ технологичен парк в София, за чието построяване ще се дадат 60 млн. лв. Това става ясно от анкетно допитване за иновационната дейност на фирмите и сътрудничеството им с учените, направено от Българската търговско-промишлена палата. Мотивът за допитването е ниската позиция на България в международните класации по показателя "Иновации" - 92-ро място сред 134 държави и едно от последните места в Европа в класацията "Най-добри страни за бизнес 2012".
Повече от половината фирми у нас (53%) не използват иновации, показва анкетата на БТПП. Използват иновации в дейността си под една трета от фирмите - 27%. От участниците в анкетата 60% са от промишлеността, 22% са в услугите и 18% - в търговията. Около 20% сочат, че нямат нужда от наука и иновации. Основни причини за неблагоприятната картина са липсата на собствени средства за съфинансиране на проекти и несигурната икономическа среда. Най-много - 28%, са фирмите, които биха дали до 5% от печалбата си за иновации. 19% биха заделили до 20%, други 19% биха инвестирали половината си печалба. Около 60 на сто биха си сътрудничели с учените, 40% нямат намерение за съвместни дейности с тях. Картината би се подобрила, ако се промени искането за съфинансиране по европрограми и се въведат данъчни облекчения за наукоемки и иновативни продукти, смята бизнесът. Предложенията за данъчни облекчения за наука и иновации обаче няколко пъти срещнаха отпор от страна на властта. 
 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 603

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 573

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 659

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 583

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 491

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ