Макрон: Ами ако преврат като в Нигер се случи в България?
Франция продължава да подкрепя сваления президент Базум, съседите на Нигер се стремят към мирно решение на кризата
/ брой: 167
Френският президент Еманюел Макрон сравни България и Румъния с Нигер по време годишната конференция на френските посланици в Париж. Отговаряйки на критиките, че правителството му твърде много се ангажира с подкрепата си за сваления президент на африканската държава Мохамед Базум, той реторично попита какво ще направи Западът, ако подобен държавен преврат бъде извършен в България или Румъния.
Според него случилото се в Ниамей е сваляне на демократично избрания президент Мохамед Базум и се оплака, че различни медии от цял свят коментирали, че Франция твърде много го подкрепя".
Но какво щяхме да правим, ако в България или Румъния се случи такъв преврат? Биха казали, че не трябва да се ангажираме твърде много. че не е нужно да сме екстремисти, че не сме си у дома. Това ли искат да направим другите столици? И искат да кажем, че демокрацията е добра идея за Африка и нямаме двоен стандарт?", попита Макрон.
Разглеждайки положението в Нигер, Макрон допълни, че френският посланик Силвен Ете е все още на поста си, въпреки че военните, които поеха властта, поискаха неговото оттегляне. Представители на хунтата дори заплашиха, че ще спрат подаването на вода и електричество към дипломатическата мисия в Ниамей, но по-късно неин говорител отхвърли това предложение.
Междувременно хиляди хора, подкрепящи държавния преврат, демонстрираха вчера близо до френската военна база в Ниамей, като издигнаха плакати, призоваващи за изтегляне на френските войски.
Париж също така подкрепя Икономическата общност на западноафриканските държави (ЕКОВАС) във всички действия за възстановяване на конституционния ред в Нигер. Съседите на Нигер обаче не смятат, че те трябва да включват военна намеса. Така след посещението си в Нигерия, Бенин и Гана външният министър на Алжир Ахмед Атаф заяви, че регионалните страни ще се стремят единствено към политическо решение на кризата в съседната страна. Той подчерта, че използването на сила винаги е било източник на усложнения, а не на решение. Представител на президентството в Нигерия на свой ред заяви, че военно нахлуване в съседен Нигер би било предприето единствено в "краен случай".