Коледа
ТРАДИЦИИ
Магията на светлите празници по света
Където и да се отбелязва Рождество Христово, най-важна е страхотната атмосфера, обединяваща хората в различни краища на планетата ни
/ брой: 247
Рождество Христово е най-светлият празник, честван и харесван от повечето жители на земното кълбо. Независимо от многообразните традиции, религии, климатични условия, дати и имена на този ден, всеки човек на планетата ни открива неподправена магия и в приготовленията за тържествата, и в събиранията на най-близките край трапезата.
Надниквайки в любопитни коледни детайли, характерни за някои страни по света, имаме шанс не само да се обогатим духовно, но и виртуално да споделим празничната атмосфера дори с непознати.
В Канада честванията на Рождество са немислими без яркия обичай, наречен
Най-грозният коледен пуловер
Забавната традиция, която се заражда преди повече от половин век, се разпространява не само в САЩ, но и в някои европейски страни. Всичко започва с подаръците на майки и баби, които държат да осигурят на цялото семейство ръчно плетени дрехи с изображения на снежни човеци, елени, джуджета и други празнични персонажи. Въпреки сарказма на околните, обличането на такива пуловери за тържествата се смята за почти задължително. Ритуалът до такава степен става част от традицията, че през 80-те години на ХХ век производството на червено-бели шапки, жилетки и елечета достига промишлени количества. А преди две десетилетия във Ванкувър организират първото парти, посветено на... грозния коледен пуловер. Креативните почитатели на традицията, която цели да предизвика единствено повече усмивки, започват търсенето на възможно най-странния екземпляр от тази дреха колкото може по-рано, като цените достигат 90 долара. Имайки предвид, че се облича само веднъж, удоволствието изобщо не е от евтините.
Приказката оживява върху заешко ухо
Особени са коледните празници и във Финландия. И няма как да е иначе, понеже именно в тази страна живее Йоулупукки (Йоулу - Рождество, пукки - козел). Добрият старец обитава планината Корватунтури ("Корва" - хълм, "тунтури" - ухо, което действително прилича най-много на заешкото) и затова толкова добре чува желанията на всички деца по света. Интересно е също, че самото название на месец декември на фински звучи като Рождество. И никой вече не се учудва, че в този период цялата скандинавска държава се превръща в истинска приказка.
Вещица с метла разнася подаръци
Рождество Христово на Ботуша не минава без Ла Бефана. Традицията повелява именно тя да отговаря за някои важни празнични атрибути, сред които най-желани за децата, разбира се, са подаръците. Добрата вещица ги разнася, яхнала метлата си. Затова не бива никой да се учудва, че този образ е по-обичан дори от познатия на всички Санта Клаус, който в Италия е известен с името Бобо Натале.
Рекордна подготовка и фенер като звезда
Интересен коледен обичай от векове се спазва на Филипините. За празника започва да се говори и мисли поне четири месеца по-рано - още от края на август или началото на септември. Така смело може да се смята, че островната държава отбелязва най-дългото Рождество Христово. Един от символите му е традиционният фенер, наречен парол, който задължително е с формата на Витлеемска звезда. С него се украсяват къщите и улиците през целия период на тържествената суматоха.
С ролкови кънки на църковна служба
Наистина необичайно се отбелязват светлите дни във Венецуела. Жителите на страната превръщат Коледа в незабравима и специална, въпреки че нямат нито сняг, нито шейни. Но пък предлагат страхотна алтернатива - до църквата за празничната литургия се стига с... ролкови кънки. А за да могат всички да спазят традицията, движението по пътищата е строго забранено за автомобили и друг вид транспорт.
Още един странен обичай е характерен за Боливарската република: от прозореца на апартамента или къщата се спуска въже, вързано за крака на детето, което остава вкъщи на Рождество. А когато родителите се върнат от службата в храма, задължително трябва да дръпнат връвчицата - ей така, за по-голяма сполука.
Долу телевизора, да живей гората
Нищо вече не може да попречи на жителите и гостите на Исландия да се наслаждават на общуването в най-светлите дни от годината. Учудващата мнозина традиция за отказ от телевизия на Коледа е подкрепена и от правителствен указ. Така хората имат възможност поне да опитат да компенсират евентуалната липса на внимание, което неволно са пропуснали да демонстрират към близките и приятелите. В кулминация на празненствата обикновено се превръща активната почивка навън със семейството. Има ли нещо по-зареждащо от време, прекарано заедно, на чист въздух, сред сняг и приказно красива гора?...
Късмет за българите
Коледа и Нова година са едни от най-светлите празници и в страната ни. Приятели, близки и цели фамилии се включват в приготовленията, като осигуряват подаръци за всеки от сърце и богата трапеза от нечетен брой постни ястия на Бъдни вечер. Традиционните сърмички от кисело зеле, пълнени сухи чушки, ошав, тиквеник и питката с паричка за късмет са само малка част от ястията, обичани от всички българи.
Сутринта на 25 декември неколцина млади мъже, облечени в красиви носии, обикалят от къща на къща и пеят обредни песни, за да е плодородна година, а стопаните да имат здраве и берекет.
По-късно близки и приятели се събират край масата, за да се отдадат на сладки приказки и вкусни месни гозби. Защото споделянето на храната и уюта във всеки дом е част от народопсихологията ни.
Честито Рождество!