28 Март 2024четвъртък13:37 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Мнение

Люпилня за послушници

При премахнати протекционистични бариери "свободната конкуренция" не е с позитивни резултати за националните предприемачи

/ брой: 232

автор:Славчо Кънчев

visibility 996

"Не прави това, което твоята съвест осъжда, и не говори това, което не е в съгласие с истината. Спазвай това и ти ще изпълниш задачата на своя живот."
Антоний Марк Аврелий (121-180 г.) - римски император, философ-моралист


Когато не е веднага ясно какви политически или социални групи, сили, величини отстояват известни предложения, мерки и т.н., следва винаги да бъде поставен въпросът: "Кому е изгодно?"
Именно по този начин е необходимо да се процедира, за да бъде отговорено на въпроса защо толкова активно официалните власти на Съединените щати се стараят да въведат в действие т.нар. Трансатлантическо партньорство за търговия и инвестиции (ТТИП) между САЩ и Европейския съюз. Поредното споразумение между Чичо Сам (САЩ) и регионална група държави за либерализиране на нормативната база, регулираща дейността на транснационалните корпорации. Още един етап в процеса на преодоляване на ограниченията, наложени от националните законодателства, спрямо дейността на трансграничния едър капитал.

Кому е изгодно функционирането на ТТИП?

За да намерим отговора на този въпрос, е необходимо да се върнем назад в историята, преди около едно столетие. Тогава е началото на активната експанзия на американските компании извън границите на страната.
Трудно е да се намери по-достоверно описание на този процес от изповедта на генерал-майор Смедли Д. Бътлър, два пъти носител на най-високата военна награда на Съединените щати - Медала на честта на Конгреса: "Прекарах трийсет и три години и четири месеца в активна служба в най-жизнеспособната военна част на страната, а именно морската пехота. Минах по цялата йерархия, от младши лейтенант до генерал-майор. И през по-голямата част от това време съм бил човек, показващ мускулите на големия бизнес, на "Уолстрийт" и банкерите. Бях рекетьор, гангстер за капитализъм...
Така помогнах Мексико и особено Тампико да станат безопасни за американските петролни интереси през 1914 г. Помогнах Хаити и Куба да станат удобни за момчетата от "Нешънъл сити банк" и да могат да си събират приходите там. Помогнах в погазването на пет-шест централноамерикански републики в името на "Уолстрийт". Списъкът с рекетите е дълъг. Помогнах за прочистването на Никарагуа в името на банката "Браун брадърс енд ко" през 1909-1912 г. През 1916 г. занесох светлината на захарните интереси в Доминиканската република. Помогнах Хондурас да стане "удобен" за американските плодови компании през 1903 г. През 1927 г. помогнах "Стандарт ойл" да влезе необезпокоявано в Китай."
Откровението на генерал-майор Смедли Д. Бътлър не е бяла лястовица в американския политически дискурс. Както посочва и Кенет Филипс в своята книга "Богатство и демокрация: политическа история на американските богаташи": "Парите са кръвта на американската политика". Интересите на богаташкия истаблишмънт (върхушката на дадено общество) в Съединените щати винаги са играели доминираща роля при определянето на американските политически приоритети както на законодателната, така и на изпълнителната власт. Не е оазис на пълна независимост от това влияние и съдебната сфера.
Кенет Филипс описва как

богаташите са насочвали националната политика
    
през цялата история на Съединените щати. Огромни са били печалбите на американските корпорации в резултат на войните, които те, водени от своите интереси, са подкрепяли. Затова и цените на акциите на някои от основните военни доставчици по време на Първата световна война се вдигнали десет, дори двадесет пъти. Същият произход е бил и на състоянието, натрупано от някои държавници, като например десетимата членове на кабинета на Уорън Хардинг (американски политик, републиканец, президент на САЩ - 04.03.1921-02.08.1923 г.), чиито общи капитали възлезли на 600 млн. щатски долара. Кенет Филипс цитира наблюденията на Франклин Рузвелт, отразени в писмото му до един от най-близките съветници на Удроу Уилсън (американски политик, демократ, президент на САЩ 1913-1921 г.): "Истината е, ...и вие много добре го знаете, че финансовите елементи от по-големите центрове са притежавали правителството още от времето на Андрю Джексън (американски политик, демократ, президент на САЩ - 04.03.1829-03.03.1837 г.) и аз не изключвам напълно от това правило и администрацията на Удроу Уилсън."
Влиянието на "големите пари" в САЩ върху американската - и вътрешна, и външна - политика не е спомен единствено от началото на миналия век. Подобна зависимост е продължила да съществува оттогава и досега. Немалко са аргументите, че водените две войни срещу Ирак са били започнати, за да бъдат създадени благоприятни условия за бизнес на петролните компании, като бъдат осуетени евентуални политически заплахи за тяхното производство.
Но не единствено петролните компании бяха облагодетелствани. Дълъг е списъкът на американските корпорации, които извлякоха огромни финансови изгоди от военните интервенции на Съединените щати в Близкия изток чрез внушителните държавни поръчки. Например ръководената от Ричард Чейни (преди неговото встъпване на вицепрезидентския пост) компания "Халибъртън".
Американският сенатор Бил Бредли, който се кандидатира за президент на Съединените щати през 2000 г., заяви, че причините парите така силно да са обвързани с политиката е "невъзможността да се осъзнае, че демокрацията и капитализмът са две отделни части на американската мечта и че ако искаме да запазим тази мечта жива, не трябва да позволяваме едното да проваля другото".
Но точно поради

интересите на големите корпорации

с глобален терен за икономически действия, съвсем преднамерено се създава изкуствена връзка между двете понятия и после те, вече взаимно преплетени, влизат в американските политически рецепти към света на социален инженеринг. Разпространявани както от захранваните с финансови шлаухи неолиберални тинк-танкове, разположили офиси къде ли не по земното кълбо; така и чрез официалните - и неофициални - канали за влияние и оказване на натиск от страна на властите във Вашингтон върху политиката, водена от други държави.
Фактологията обаче неопровержимо сочи, че навсякъде - включително и върху територията на самите Съединени щати - при реализирането на бизнес интересите с пълна незаинтересованост се пренебрегва социалната съдба на местното население, стига да са окей печалбите на американските корпорации.
Европа, като форма на историческа и икономическа реалност, все пак твърде много се различава от Латинска Америка - т.нар. "заден двор" на Съединените щати, както дълги години е бил наричан този регион, също така и от Близкия изток. Ето защо геополитическият инструментариум на Съединените щати, прилаган върху Стария континент, респективно и тук, в България, за да бъдат преформатирани както поотделно местните национални политики, така и интегралната политика на Европейския съюз, е натискът да бъде реализиран чрез "мека сила", с широк спектър от компоненти. В него е и "пета колона" от сервилни тинк-танкове, които напрегнато и неуморно разпространяват доктрината за либерализиране на пазарите, повсеместна приватизация и орязване на социалните разходи. Разчита се и както на отделни компрадорски политици, така и на цели партии.
Като цяло

оттеглянето на държавата

в една или друга степен от сферата на публичните услуги води до неминуемата й приватизация от частния бизнес. Но в условията на премахнати протекционистични бариери срещу навлизането на чуждестранни капитали "свободната конкуренция" като цяло не е с позитивни резултати за националните предприемачи, тъй като се превръща в състезание, в което победителят е предварително определен. Още по-валидна е икономическата динамика в отрицателна посока за националния български капитал, когато политиката на властите у нас се извършва, без противодействие, под пряка диктовка отвън, в разрез с националните интереси. Какъвто крещящ пример е участието на България в наложените от Европейския съюз под грубия натиск от страна на Съединените щати икономически санкции спрямо Русия.
Ето кои обстоятелства актуализират активното участие на националния компонент при избора между хипотетичните възможности за водене на вътрешна и външна политика на България. Грешните ходове, предприети от послушниците на Чичо Сам, са винаги за сметка на българския суверен. Несъмнено в негов интерес е да не ги допуска. Чрез непрекъснат натиск върху управленската сфера.
 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 205

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 208

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 196

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 167

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 150

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 211

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 174

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 192

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ