27 Април 2024събота02:49 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Лошият сън пробуждал апетита

Специфични хормони предизвиквали желание за нездравословна храна

/ брой: 197

автор:Дума

visibility 507

Лошият сън ни кара да жадуваме нездравословна храна, установи проучване на Чикагския университет, съобщава агенция БГНЕС. Лишаването от сън увеличавало хормоните, наречени ендоканабиноиди, които са свързани с нездравословното "похапване". Те правели храненето по-приятно - но също така увеличавали желанието за ядене на специфични видове храни като бисквити, торти и чипс, които са обявявани за нездравословни, заради съдържанието на различни мазнини и сол. 

Проф. Торстен Кант, който ръководи изследването в Северозападния университет в Чикаго, казва: "Когато сте лишени от сън, някои области на мозъка може да не получават достатъчно информация. Прекалявате с избора на храна с по-богат енергиен знак." Проф. Кант разказва още пред в. "Сън": "Ние събрахме информацията и попитахме дали промените в приема на храна след лишаване от сън са свързани с това как мозъкът реагира на миризмите и дали това се дължи на промените в ендоканабиноидите." 

В експерименти са били ангажирани 29 мъже и жени на възраст от 18 до 40 години бяха разделени в две групи - едната получила нормален нощен сън и след това, четири седмици по-късно, била само четири часа. В деня след всеки тест им били раздавани контролирано меню за закуска, обяд и вечеря, а след това им била предложена шведска маса. Учените измервали колко и какво ядат участниците.

Проф. Кант казва още за "Сън": "Установихме, че участниците промениха избора си на храна. След като бяха лишени от сън, те ядоха храна с по-висока енергийна плътност като понички, шоколадови бисквити и картофени чипсове."

Учените се надяват резултатите да помогнат при решаване на проблема със затлъстяването на населението.

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 436

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 457

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 436

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 497

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 430

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 358

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 493

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 492

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 435

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 430

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ