26 Април 2024петък05:45 ч.

Локо Пд запази купата след дузпи срещу ЦСКА-Сф

visibility 471

ЦСКА-София и Локомотив Пд завършиха 0:0 в редовното време и продълженията във финала за Купата на България и при изпълненията на дузпита "смърфовете" бяха безжалостни и не пропуснаха нито един от 5-те опита, докато Али Соу отново бе виновникът за "червените".
Големият герой на финала бе Бруно Акрапович. Хърватският наставник на пловдивчани предприе рискован ход, сменяйки вратаря Мартин Луков с Илко Пиргов в 120-ата минута, което се оказа гениално решение. Резервният страж хвана дузпата на Али Соу, а неговите съотборници реализираха и  петте удара, за да оставят трофея на "Лаута".  Локо Пд е първият отбор след Литекс през 2009 г., успял да защити трофея. "Смърфовете" имат и 4 загубени  финала (1948, 1960, 1971,2012 г.).
ЦСКА пък загуби последната битка за купата за 13-и път (1949, 1950, 1966, 1970, 1976, 1978, 1982, 1986, 1990, 1998, 2002, 2005, 2020 г.).
На националния стадион пред 12 000 зрители, между които министрите на здравеопазването -  Кирил Ананиев, и на спорта - Красен Кралев
, запалянковците бяха масово без маски и не спазваха изискванията за социална дистанция, които бяха двете най-важни условия за провеждането на финалната среща пред публика.  При това на входовете пред стадиона раздаваха безплатни маски.
Първата по-опасна ситуация дойде в 17-ата минута. Тиаго изведе Евандро сам срещу вратаря, но леко под ъгъл. Бразилецът обаче вместо с левия, опита да вкара с десния крак, но ударът му не се получи и Мартин Луков без проблем улови.
 Анте Аралица(35) поиска дузпа, претендирайки, че Валентин Антов го е съборил в наказателното поле, но реферът Георги Кабаков остана безмълвен. В ответната атака Соу намери Тиаго, португалецът шутира от средна дистанция, но слабо и в аут.
Три минути по-късно Салинас стреля от 23 м, но твърде неточно.
В 43-ата минута Петър Занев засече с глава центриране от корнер, топката рикошира в гърба на Али Соу и затрудни Луков, но вратарят на "смърфовете" плонжира и успя да избие.
Първият точен удар за втората част стана факт чак в 69-ата минута. Отправи го резервата Енрике, но Луков улови. Четири минути по-късно Турицов надбяга Петрович и центрира към точката за изпълнение на дузпа,  Енрике я засече с глава, но Луков се върна и изби пред голлинията.
В 77-ата минута Мазику шутира опасно от далечна дистанция, но покрай вратата. Пет минути по-късно Тиаго стреля от фаул, Луков изби в малкото наказателно поле, но за късмет на стража на Локо топката попадна в негов съотборник, който изчисти.
След тези две ситуации натискът на футболистите на Крушчич намаля, редовното време приключи при 0:0 и срещата влезе в две продължения от по 15 минути.
Първото от тях премина в много борба и 3-4 доста неточни удара от фаул на играчи в червено.
В 115-аата минута символичните домакини останаха с човек по-малко след груб фаул на Кристиян Малинов в центъра на терена срещу Момчил Цветанов, за което получи втори жълт и респективно червен картон.
До края отборите не си вкараха гол и срещата се реши след изпълнение на дузпи. При тях за "смърфовете" бяха точни капитанът Димитър Илиев, Алмейда, Бирсент Карагарен, Малонга и Момчил Цветанов, който за 6-и път спечели купата и се изравни с Красимир Безински (ЦСКА - 1983, 1985, 1987, 1988, 1989 и 1993 г.) и Елин Топузаков (Левски - 1998, 2000, 2002, 2003, 2005 и 2007 г.).
Цветанов е вдигал трофея с 4 различни тима. Той печели 2 пъти купата с Литекс през 2008 и 2009 година. През 2016-а беше част и от ЦСКА при триумфа от Трета лига, след което вдигна поредни трофеи със Славия (2018 г.) и Локо Пд (2019 г.).
За "червените" при дузпите точни бяха Петър Занев, Жеферсон и Греъм Кери, а резервният вратар Илко Пиргов спаси втория удар на Али Соу и при 5:3 реферът от Пловдив Георги Кабаков свири края, за да триумфират съгражданите му.