Лобизъм
/ брой: 13
Преди година Европейската комисия поиска България да поправи законодателството си така, че потребителите да бъдат защитени от т.нар. неравноправни клаузи в договорите с търговците. Това са клаузи, с които по-силната страна - търговецът, злоупотребява с клиентите си. Например банките да не могат автоматично да си вадят изпълнителен лист и така, без да е приключил съдебният процес, да разпродават имотите на длъжниците си. Еврокомисията всъщност атакува реда в България, по който клиентите на банките не могат да се защитят срещу неравноправни клаузи. Съдът, който издава осъдителната заповед и изпълнителния лист, според правото на съюза, е длъжен служебно, и без оспорване от клиента на банката, да провери дали има неравноправни клаузи. Това обаче не се случва. Или, ако се случи, е голямо изключение. Според експертите по тази схема на много свои клиенти банките са взели и разпродали имотите.
Още през февруари тогавашният омбудсман Мая Манолова заедно с адвокатите Десислава Филипова и Веска Волева изготвиха промени в Гражданско-процесуалния кодекс и те бяха внесени в НС. Но явно колкото да се хвърли прах в очите на хората. Дълго време стояха на трупчета и бяха гласувани едва през ноември. Но не бе прието да се спира принудителното изпълнение върху имуществото на длъжника. Сега екипът на Манолова внася жалба. Иска ЕК да увеличи натиска върху българските институции, които на практика отказват да защитят гражданите на страната.
Иначе комисията отдавна ни е подпукала. Върви наказателна процедура и, ако страната ни не оправи законодателството си, ще бъдем осъдени. Рано или късно. Колкото по-късно, толкова по-зле. Тогава отново гражданите ще платят цената за лобизма на властта в полза на банките. Колко ли още длъжници ще изгубят имотите си, без да могат да се защитят?