20 Февруари 2026петък01:32 ч.

Липсват 200 000 работници за летния сезон на морето

/ брой: 26

автор:Дума

visibility 18123

Черноморието се подготвя за летния сезон, а хотелиерите и ресторантьорите са изправени пред сериозен недостиг на работна ръка. За да осигури необходимите работници, бизнесът е готов да предложи по-високи възнаграждения, като заплатите са увеличени с поне 10% спрямо миналогодишните. Липсата на кадри кара работодателите все повече да разчитат на работници от трети страни.
"Проблемът с липсата на работна ръка, е огромен и ще продължава и в бъдеще. Базата е прекрасна, времето е хубаво, хотелиерите и ресторантьорите сме готови за работа през цялата година, но държавата - пак я няма. Не са регулирани отношенията с миграцията, с Министерството на туризма, и с хората, които внасят работници от други страни", коментира пред "Нова телевизия" зам.-председателят на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация Веселин Налбантов.
По негови думи се търсят около 200 000 работници за българското Черноморие. "Около 100 000 души ще са необходими като кадри само в Слънчев бряг”, добави Налбантов.
Голяма част от бранша в "Слънчев бряг" залага тази година на кадри от Шри Ланка предвид горчивия опит от миналата година, когато голяма част от работниците от Непал избяга в Западна Европа. Ще се разчита също на временно пребиваващи у нас украински граждани. За да привлекат кадри от нашата страна, работодателите са готови да увеличат възнагражденията поне с 15%.
През активния летен сезон курортът надхвърля половин милион посетители. За да се гарантира качеството на туристическия продукт, са необходими над 200 000 души персонал. Повечето хотелиери са запазили обучените си кадри.

Парламентът изслушва енергийни шефове за авариите в АЕЦ "Козлодуй"

автор:Дума

visibility 865

/ брой: 34

Експерт: Само 20% от българите си позволяват истинско сирене

автор:Дума

visibility 850

/ брой: 34

Кристин Лагард напуска предсрочно ЕЦБ

автор:Дума

visibility 908

/ брой: 34

Румен Спецов: Няма риск страната да остане без горива

автор:Дума

visibility 983

/ брой: 34

Ватиканът отхвърли поканата на Тръмп

автор:Дума

visibility 943

/ брой: 34

Мерц изключи Германия да има ядрени оръжия

автор:Дума

visibility 800

/ брой: 34

Лондон арестува 1000 педофили месечно

автор:Дума

visibility 872

/ брой: 34

Морален компас за държавност

visibility 1061

/ брой: 34

Прощавай, Дяконе!

visibility 1184

/ брой: 34

Мълчанието на рамкирания светец

visibility 891

/ брой: 34

Барелеф на Димчо Михалевски на Маказа! Той го заслужава

visibility 791

/ брой: 34

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ