Личните лекари: Станахме писари и счетоводители, вместо медици
Уморих се да бъда адвокат, счетоводител и всичко. Аз съм всичко друго, но не и лекар. Това заяви на протеста на личните лекари д-р Николай Колев, зам.-председател на софийското Сдружение на общопрактикуващите лекари. Десетки медици се събраха на протест пред НДК днес, за да поискат намаляване на административните задължения и увеличаване на потребителската такса.
"Общопрактикуващият лекар е превърнат в един печатарски работник, в един полиграфически комбинат, в който се печатат тонове хартия и въобще забравя за грижите за пациента си - брои дни, таблетки, опаковки, протоколи, подлепя рецепетурни книжки като оригами и винаги в крайна сметка при проверка бива санкциониран като нарушител", каза от своя страна д-р Георги Миндов, председател на Сдружението. Това е втори протест на джипитата, първият беше на 1 март. Оттогава досега не е имало диалог между лекарите и здравното министерство.
Протестиращите настояха още да се увеличи потребителската такса и НЗОК да заплаща сумите на пациентите, освободени от такса. Искането им е връщане на положението по отношение на таксата от преди 2012 г. Тогава потребителската такса бе обвързана с минималната работна заплата - 1%, но с постановление на МС това правило е отпаднало. В момента заплащаната такса от пациентите е в размер на 2,90 лв.
Ако таксата при личен лекар стане 5,10 лв. реално цената на един преглед ще набъбне до главоломните 9.00 лв. Ако някой ми покаже ветеринарна клиника, в която можеш да заведеш дребен гризач за преглед от 9.00 лв. нека да вдигне ръка, коментира д-р Миндов. Той добави, че замразяването на таксите води до демотивация и деквалификация, амортизация на апаратурата и в крайна сметка се отразява на обслужването на пациентите.
Снимки Емилия Костадинова
Протестната декларация на общопрактикуващите лекари съдържа шест точки:
1. Намаляване на административните им дейности и задължения; 2. Остойностяване на лекарския труд; 3. Законодателна инициатива за промени в чл. 37 ал. 6 от ЗЗО, касаещ отчитането с касови бележки; 4. Всички групи лица, освободени от потребителска такса, да заплащат пълния й размер, а заплатените суми да им бъдат реинбурсирани от съответните институции. 5. Да се възстанови обвързването на размера на потребителската такса на 1% от минималната работна заплата; 6. Отпадане на 24 часовото разположение.