Либия раздели НАТО
Кадафи разполага с достатъчно злато, за да финансира армията в продължение на няколко години
/ брой: 67
Съветът за сигурност на ООН ще се срещне в четвъртък по искане на режима на Муамар Кадафи, заяви дипломат от ООН, цитиран от АФП. Решението беше взето в понеделник на фона на продължаващите въздушни атаки срещу Либия. Дипломатът, пожелал анонимност, заяви също така, че генералният секретар на ООН Бан Ки-мун ще говори по време на срещата в четвъртък.
Либийската опозиция отказва да води преговори с Муамар Кадафи до края на войната, съобщи "Интерфакс", цитирайки публикации в арабската преса. "Водим изтощителна война, в която ни въвлече този диктатор. Затова отказваме да водим преговори с него. Той е обявен за международно издирване като военен престъпник. Ще го съдят за геноцид над собствения му народ", заяви на пресконференция в Бенгази един от лидерите на опозицията Абед ал Хафез Гога. Според военни и икономически експерти краят на войната е непредсказуем във времето и това донякъде има своите основания. Режимът на Муамар Кадафи разполага с достатъчно злато, за да може да финансира армията в продължение на няколко години, съобщи британският в."Файненшъл таймс". Според изданието Централната банка на Либия разполага с резерви от 150 тона злато на обща стойност 6,5 милиарда долара. В момента със златото режимът си купува всичко нужно, като вносът се извършва през южните граници. По този начин въведените финансови санкции срещу режима трудно могат да се нарекат ефективни.
Междувременно международната общност рязко се раздели по въпроса за необходимостта от воденето на бойни действия (засега само от въздуха) на либийска територия. Ситуацията, само четири дни след началото на операцията, открои разделение и в редиците на НАТО, след като Франция за пореден път предотврати участието на пакта във военната интервенция, коментират водещи анализатори. "Налице са и първите сериозни симптоми за назряваща голяма криза в редиците на Северноатлантическия алианс", пише белгийският вестник "Де Морхен". По този повод френският външен министър Ален Жюпе заяви, че Арабската лига не иска операцията да е под контрола на НАТО. "Има редица страни, които не искат Алиансът да се намеси, за да не заговори целият арабски свят за "кръстоносен поход", заяви Жюпе. Но според дипломати, зад всичко се крият личната жажда за престиж и стремежът на Саркози да подчертае собствената си водеща роля, пише германският в. "Берлинер цайтунг". Анализирайки резултатите от първия тур на местните избори във Франция, изданието посочва, че опитите на френския президент чрез война да повдигне рейтинга си за предстоящите президенски избори, не подведоха избирателите. Към сегашния момент опозиционните сили във Франция убедително водят пред управляващата партия на Саркози.
Допълнително объркване сред членовете на Алианса създаде и позицията на Турция, една от най-силните във военно отношение натовски държави. "Операцията на западната коалиция в Либия трябва да се осъществява под контрола на ООН", заяви турският премиер Реджеп Ердоган, цитиран от Ройтерс. В изказване пред парламентарната група на управляващата Партия на справедливостта и развитието във вторник Ердоган категорично заяви, че Турция никога няма да бъде страна, която насочва оръжие срещу либийския народ.