27 Юли 2025неделя15:59 ч.

Левицата поиска повече гаранции за свободата на медиите

автор:Дума

visibility 116

Остри критики към функциите на СЕМ отправи левицата в парламента днес. Социалистите поискаха държавни гаранции за свободата на медиите и изразиха съжаление, че медийният регулатор е все повече със затихващи функции. Днес депутатите гласуваха годишния отчет на СЕМ, който бе представен от председателя на регулатора София Владимирова.
Народните представители от левицата отказаха да гласуват "за" отчета, защото по думите им в него липсват големите проблеми на медиите в българия.
От управляващите очакваме не мнение, че СЕМ е добър и не трябва да се пипа, а да предложат мерки - как България да върви нагоре в класацията за свобода на медиите. Докладът ще мине, но кой носи отговорност за свободата на словото? Не са ли ГЕРБ? С тези думи се обърна към мнозинството  зам.-председателят на ПГ "БСП за България" Антон Кутев. Според него няма държавна институция, която да се грижи за свободата на словото - СЕМ е само частично такава. Това не е ли въпрос на всяко едно управление, включително и на сегашното? От години насам ние констатираме, че сме зле и ще ставаме все по-зле, коментира Кутев. Той бе категоричен, че държавата трябва по някакъв начин да регламентира съдържанието в медиите.
Регламентацията, която имаме в момента, е доста остаряла, а светът в последните години доста се промени, подчерта социалистът. По неговите думи имаме две обществени медии, но те са 3% от пазара. Какво правим с останалите 97%? Те гарантират ли върховенството на закона, културното, образователното и детското съдържание - нищо такова не правят. Нямат и задължението да го правят, защото те работят за печалба, подчерта Кутев. Депутатът не подмина и проблема с финансирането на медиите в България. Целият рекламен пазар в България е по-малък, отколкото е бюджетът на двете най-големи телевизии. Ако това е така, за каква свобода на медиите говорим? По финансирането на медиите в България има голям проблем и затова те стават зависими, категоричен бе Антон Кутев.


Според колегата му Александър Симов от отчета на СЕМ са отсъствали големите теми на българската медийна среда. Той определи отчета като "абсолютно бюрократичен, пълен със статистика, в който няма дори и един извод за нещо. Според него СЕМ може да се съгласява или не на кое място е България по свобода на словото, но е важно да се чуе мнението им по въпроса. Той припомни дебат от 2011 г. на Антон Кутев с тогавашния председател на СЕМ, в който и двамата са много притеснени, че България се намира на 73-то място по свобода на словото. Днес вече сме на 111-то и притеснение няма, възмути се Симов. Той попита защо в отчета на СЕМ този проблем липсва.  Има ли смисъл и необходимо ли е да функционира СЕМ? Подобен отчет може да направи и всеки статистик. Ролята на СЕМ трябва да е друга, категоричен бе народният представител.


СЕМ не може да реагира адекватно на различни ситуации, които са свързани с неговата компетентност, заяви от своя страна Нона Йотова. В последния месец разбираме, че национални медии, включително БНР, имат актове от СЕМ за неспазване на Закона за радиото и телевизията. Членовете на регулатора, обаче, гласуват радиото да не бъде глобявано за неспазване на плурализма на гледните точки. Странно е, че се мери с двоен аршин, подчерта тя. Йотова припомни, че народните представители нямат отговори какво се случва с проблемите с радио "България" и редакциите на БНР в чужбина, които ръководството на радиото е искало да закрие, въпреки че те са обсъждани преди година.
Друг тревожен факт е, че още през 2016 г. за членовете на СЕМ е получен автомобил от директора на БНР, който е поискан от Мария Стоянова, дни след като регулаторът гласува Александър Велев да бъде избран за ръководител на общественото радио. Това е все едно ЧЕЗ да предоставят автомобил на КЕВР, заяви Йотова. Тя обяви още, че директорът на специализираната администрация в СЕМ е съпруга на директора на програма "Хоризонт". Тя пряко отговоря за спазването на закона в националната програма. Затова се питам, обективни ли са мониторингите, които се правят към националното радио, коментира още Йотова.


Как СЕМ се грижи за свободата на словото, след като продължаваме да падаме надолу в класациите, попита депутатът Иван Ченчев. Той също коментира казуса с автомобила, предоставен от БНР на СЕМ. Как регулаторът ще иска автомобил от регулирания? Това е скандално, категоричен бе социалистът.
Той добави, че когато на заседанието на комисията по култура и медии е попитал, какво е становището на СЕМ по отношение на свободата на словото, отговорът е бил циничен, със смях и със забележката, че СЕМ се грижи за свободата на словото.
В крайна сметка депутатите приеха отчета на СЕМ със 85 гласа "за", 38 "против" и 38 "въздържал се".

Снимки Емилия Костадинова

 

Въвеждат еднодневни винетки от 2026 г.

автор:Дума

visibility 12144

/ брой: 136

Газът поевтинява с 3,8% през август

автор:Дума

visibility 12347

/ брой: 136

Подадохме ново искане за 653 млн. евро по ПВУ

автор:Дума

visibility 12324

/ брой: 136

Пекин и Брюксел се сближават

автор:Дума

visibility 12757

/ брой: 136

Евродепутат заплаши Фон дер Лайен със съд

автор:Дума

visibility 12401

/ брой: 136

Москва и Киев върнаха по 1200 пленници

автор:Дума

visibility 12023

/ брой: 136

Накратко

автор:Дума

visibility 12202

/ брой: 136

Тромб

автор:Александър Симов

visibility 12537

/ брой: 136

Островът - вчера, днес, утре...

автор:Атанас Зафиров

visibility 12540

/ брой: 136

Законът - позор на Зеленски

visibility 12084

/ брой: 136

Недостиг

автор:Аида Паникян

visibility 12606

/ брой: 135

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ