На фокус
Летвата е вдигната високо
Осигурихме безпрецедентните 3,4 млрд. лв. за българските земеделци до края на годината и срещу това очакваме резултати, отчете аграрният министър Иван Иванов
/ брой: 141
"Показахме за пръв път от последните 30 години, че земеделието може да бъде приоритет"
"Работата по стартирането на мерки за подпомагане на земеделските производители стигна до успешен край. Осигурихме безпрецедентни 3,4 млрд. лв. за българските земеделци до края на 2022 г.", заяви министърът на земеделието д-р Иван Иванов, който отчете свършеното от януари до юни 2022 г. от Министерството на земеделието. "Само за 7 месеца в условията на КОВИД-криза и последствията от войната в Украйна успяхме заедно с коалиционните и европейските ни партньори, с българските земеделци да постигнем повече, отколкото е направено досега за сектора", каза министърът.
Той посочи, че е трябвало да бъдат постигнати няколко основни цели, сред които осигуряване на продоволствената сигурност на страната и подпомагане на българските земеделци, така че те да бъдат конкурентоспособни и да произвеждат качествена продукция с висока добавена стойност на достъпна цена.
"Показахме за пръв път от последните 30 години, че земеделието може да бъде приоритет за изпълнителната власт. С всички наши действия. За това свидетелства и големият размер на национални средства, насочени към българските земеделци - 3,4 млрд. лв.", заяви министър Иванов. За сравнение - общият финансов ресурс, разпределен за земеделски стопани през 2019 г., е 2,9 млрд. лв., през 2020 г. - 2,8 млрд. лв., за м.г. - 2,6 млрд. лв., а за т.г. - 3,4 млрд. лв. Средствата ще бъдат усвоени от земеделските производители до края на годината под формата на различни програми и държавни помощи, каза министърът. Но, давайки тези средства, държавата търси и обратни резултати, заяви Иван Иванов.
Министерството на земеделието успя след преговори с Министерството на финансите да осигури допълнителни средства за държавни помощи в размер на близо 600 млн. лв. С тях общият ресурс за 2022 г., който ще получат българските земеделци, възлиза на близо 1 млрд. лв. с акцент върху малките и средните производители, отчете Иванов. "Всичко това, което направихме, е необратим процес. Летвата вече е високо вдигната и всеки в това министерство трябва да гони тези високи цели и нива на подпомагане на земеделските стопани", обобщи министър Иванов.
Над 16 млрд. лв. по Стратегическия план
Екипът на министерството завърши и предаде на ЕК Стратегическия план на България, по който страната ни ще получи над 16 млрд. лева за следващите пет години. Планът бе започнат преди три години, но екипът на министър Иванов работеше усилено, за да го довърши и предаде в Брюксел. Министърът съобщи, че вече около 40% от проблемите са изчистени. Един от тях е налагането на тавани на директните плащания от 100 000 евро, което вече е окончателно. Амбицията ни е в края на септември да имаме финално одобрен Стратегически план и от началото на следващата година той да започне да се прилага, заяви аграрният министър в оставка.
С плана се увеличава подкрепата за малките и средните стопани чрез засилване на преразпределителното плащане и чрез налагането на тавани на директните плащания от 100 хил. евро на стопанство. За да засили конкурентоспособността на българското земеделие, правителството взе решение за увеличаване на държавното съфинансиране за развитие на селските райони от 15 на 60%. "Това не се е случвало досега и ни доближава до големите страни членки на ЕС", заяви министър Иван Иванов.
Готова е новата Програма за морско дело и рибарство
С решение на МС тази седмица бе одобрен проектът за новата Програма за морско дело, рибарство и аквакултури (ПМДРА) за периода 2021-2027 г. и тя ще бъде изпратена за одобрение на ЕК, съобщи министър Иван Иванов. Той допълни, че програмата е с бюджет 237 335 486 лв., като за седем месеца настоящият екип на МЗм приключи работата по нея. По старата рибарска програма (2013-2020) не са допуснати загуби на средства за 2021 г. и е запазена тенденцията за устойчивост, като тази година, както и последните две, отпуснатите средства възлизат на около 27 млн. лева. Министър Иванов прогнозира, че и за 2022 г. финансовият план ще бъде изпълнен и няма да има загуба на средства по програмата. Проведени са преговори с ЕК за допълнително откриване на кризисни мерки по програмата през следващите месеци в подкрепа на сектор "Рибарство" за справяне с последствията от войната в Украйна, като разходите за тези мерки ще бъдат допустими със задна дата - от 24 февруари 2022 г.
Още през юли отварят прием на общински проекти за 300 млн. лв.
Още следващата седмица Държавен фонд "Земеделие" ще успее да отвори прием на проекти по подмярка 7.2 "Инвестиции в създаването, подобряването или разширяването на всички видове малка по мащаби инфраструктура" от Програмата за развитие на селските райони, където за пръв път е договорен огромен бюджет от 300 млн. лв., стана ясно на отчета на Министерството на земеделието. "Това, което правим, е революционно, в края на програмния период отваряме сериозен бюджет за общините", заяви министърът. На въпрос откъде ще бъдат осигурени тези извънредни средства, Иван Иванов обяви, че това е резултат от продължителна работа на ведомството с Европейската комисия, така че неусвоеният ресурс от агроекологичните плащания и парите от неотваряната мярка за широколентов интернет за селата с бюджет от 43 млн. лева да се използват за общинските проекти. Изключително важно е, че средствата по този прием ще бъдат използвани изцяло за инфраструктура в селата - водопровод, канализация, ремонт на улици. Предвидили сме и необходимите законодателни промени, така че съществуващите до момента пречки за одобряване на проектите на някои общини да бъдат преодолени, подчерта Иванов.
Повече дърва за огрев
Изградени са 43 склада към държавните горски стопанства и държавните ловни стопанства, като предстои те да станат 56, за директна продажба на дърва за огрев на местното население. Обемът дърва, който ще бъде осигурен през 2022 г., е с 250 000 кубика повече спрямо 2021 г. С цел прозрачност бе въведена мярка за преминаване към електронни търгове и конкурси при продажба на дървесина, припомни министърът.
Страницата подготви Мая ЙОВАНОВСКА
.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--