Лекарство? Отсъствие!
/ брой: 170
Аида Паникян
Отново липсват жизнено важни лекарства в аптеките. Отлично си научихме прастария урок и повтаряме обичайния (и най-лесен) отговор - паралелен износ. Пак от онзи стар урок знаем, че в контекста на европейското законодателство във връзка със свободното движение на стоки и услуги той е напълно законен. Точно толкова, колкото и паралелният внос. У нас има движение и в двете посоки. Според запознати, над 220 лекарства в българските аптеки идват от паралелен внос. В това отношение големият проблем сякаш е, че административните ограничения у нас са по-големи за медикаментите от паралелен внос, отколкото от износ. От друга страна, паралелният вносител на лекарства има много повече отговорности, сред които и лекарствената безопасност.
Има и скъпи лекарства за хронични болести, които касата отпуска с протокол. Но заможни нашенци, чиято единствена цел е да бъдат на плажа с два размера по-малък дизайнерски бански, могат да си позволят да купят същите "лекарства на мода" и с най-обикновена бяла (а защо не дори и фалшива) рецепта. И ето ти проблем - лекарството се изчерпва, преди да е стигнало до болния, чийто живот зависи от него.
За отсъствието на медикаменти напоследък държим отговорно и свръхпотреблението - понякога заради КОВИД-19, по-рядко заради мании.
Каквато и да е причината, резултатът е един - ограничен достъп до важни лекарства. Проблем с български адрес, който от години тлее, ескалира, избухва в пожар, който с подръчни средства бива потушаван и след време цикълът се подновява. Нещо, върху което очевидно трябва да се замислят българските здравни власти. Защото истински потърпевшият не е нито министърът, нито касата, нито дори търговецът, а пациентът и неговият лекар.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.