17 Септември 2025сряда01:18 ч.

Лекарство? Отсъствие!

/ брой: 170

автор:Аида Паникян

visibility 2084

Аида Паникян


Отново липсват жизнено важни лекарства в аптеките. Отлично си научихме прастария урок и повтаряме обичайния (и най-лесен) отговор - паралелен износ. Пак от онзи стар урок знаем, че в контекста на европейското законодателство във връзка със свободното движение на стоки и услуги той е напълно законен. Точно толкова, колкото и паралелният внос. У нас има движение и в двете посоки. Според запознати, над 220 лекарства в българските аптеки идват от паралелен внос. В това отношение големият проблем сякаш е, че административните ограничения у нас са по-големи за медикаментите от паралелен внос, отколкото от износ. От друга страна, паралелният вносител на лекарства има много повече отговорности, сред които и лекарствената безопасност.

Има и скъпи лекарства за хронични болести, които касата отпуска с протокол. Но заможни нашенци, чиято единствена цел е да бъдат на плажа с два размера по-малък дизайнерски бански, могат да си позволят да купят същите "лекарства на мода" и с най-обикновена бяла (а защо не дори и фалшива) рецепта. И ето ти проблем - лекарството се изчерпва, преди да е стигнало до болния, чийто живот зависи от него.

За отсъствието на медикаменти напоследък държим отговорно и свръхпотреблението - понякога заради КОВИД-19, по-рядко заради мании.

Каквато и да е причината, резултатът е един - ограничен достъп до важни лекарства. Проблем с български адрес, който от години тлее, ескалира, избухва в пожар, който с подръчни средства бива потушаван и след време цикълът се подновява. Нещо, върху което очевидно трябва да се замислят българските здравни власти. Защото истински потърпевшият не е нито министърът, нито касата, нито дори търговецът, а пациентът и неговият лекар. 

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Българинът прави неразумни инвестиции преди еврото

автор:Дума

visibility 672

/ брой: 172

БДЖ с намаления за ученици и студенти

автор:Дума

visibility 600

/ брой: 172

Годишната инфлация се задържа на 5,3 на сто

автор:Дума

visibility 549

/ брой: 172

Банкнотите в обращение у нас намаляват с 9%

автор:Дума

visibility 553

/ брой: 172

Отново бум на нелегални мигранти

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 172

Работещи и пенсионери в Гърция с повече пари

автор:Дума

visibility 632

/ брой: 172

Тръмп шокиран от "меките" санкции

автор:Дума

visibility 588

/ брой: 172

Накратко

автор:Дума

visibility 574

/ брой: 172

Военни комикси

автор:Александър Симов

visibility 606

/ брой: 172

Парите на инвалидите

visibility 619

/ брой: 172

Къде е реалното производство?

автор:Гарабед Минасян

visibility 642

/ брой: 172

Ще събарят ли старите панелки за нови жилища?

visibility 645

/ брой: 172

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ