19 Ноември 2024вторник04:02 ч.

Ледената двойка

Големите съветски състезатели Белоусова-Протопопов, останали през 1979 г. на Запад, продължават да танцуват и днес

/ брой: 88

visibility 306

Николай Долгополов

Прочутите фигуристи Людмила Белоусова (родена 1935 г. в Уляновск) и Олег Протопопов (роден 1932 г. в Ленинград) са 6 пъти шампиони на СССР (1961-1963 и 1965-1967), 4 пъти са шампиони на Европа и света (1964-1967) и 2 пъти са олимпийски шампиони (1964 и 1968).
Обезателно трябва да се опитаме да върнем Белоусова и Протопопов в Русия, смятат почитателите на фигурното пързаляне в Русия. Хората обаче смятат, че на двойката трябва да се предложат добри условия, защото те са ги заслужили. Двамата са основоположници на съветския стил във фигурното пързаляне, велики хора, оставили в историята на Русия голяма следа. Днес в Америка двамата се опитват да печелят с консултации на местни спортисти.

В една августовска вечер през 1970-а в кафенето на Двореца на спорта в Лужники се усещаше нервно оживление. На представлението на американското шоу на лед "Холидей он айс" се очакваха да дойдат известни съветски гости. Мултимилионерът Морис Чалфен, собственик на всички ансамбли на пътуващия по света "Холидей" с купени състезатели по фигурно пързаляне - шампиони от много страни, забележимо се вълнуваше. Представете си само: 70-а година, процъфтяващ Брежневски режим и специално пристигналият в Москва американец трябва да предложи на Людмила Белоусова и Олег Протопопов да преминат в неговия професионален балет.
Олег Протопопов също бил нервен: те с Людмила са имали невероятния шанс да забогатеят. Нима състезателите наистина не са разбирали, че това е невъзможно? Че ще минат години, ще се сменят епохи, преди да започнат да им позволяват. А и 29-годишният ръководител на съветското фигурно пързаляне Валентин Писеев вежливо и спокойно им обяснил, че двукратните олимпийски шампиони Белоусова - Протопопов са необходими на родината. Какво още би могъл да каже?
На мен ми се падна да превеждам онзи кратък разговор. Отказ, не би могло да бъде другояче. Дори аз, студент четвърти курс в института за чужди езици, разбирах в каква страна живеем. А Олег, роден през 1932 година, оцелял в ленинградската блокада, а след това спечелил и световна слава, се разстрои.
Може би, ако беше станало чудо и на тази спортна двойка й бяха разрешили да поработи в "Холидей", съдбата им щеше да е друга. Но не, Олег и Людмила продължиха да се борят за място в националния отбор. Обаче без успех. Тях го побеждаваха Татяна Жук и Саша Горелик - ученици на треньора Жук. Същият онзи Жук, състезавал се в двойка с жена си Нина, от които първо губеха, а след това буквално ги разкъсаха. И добрият състезател Жук напусна, за да се превърне в най-великия треньор Станислав Жук.
На шампионата на СССР през 1971 година те останаха шести, през 1972-а в отсъствието на първите трима - трети. И тук 39-годишният Олег - за него шампионатът беше 20-и (!) поред, обвини съдиите в заговор. Стана скандал, започна разследване.
Убеден съм, че причината за представянето им не е бил заговор, в каквото Протопопов обвини съдиите. Просто вече се появиха млади двойки състезатели - бързи, понякога с по-сложна техника. А Олег и Люда оставаха гениални артисти, първоотриватели. При тях - Лист, Бетовен, Чайковски и класическо пързаляне, а при младите имаше темпо, изключително сложни поддръжки, трудни (за онова време) скокове, които днес се изпълняват от съвсем редови състезатели. Олег и неговата Людмила бяха творци, превърнали фигурното пързаляне в изкуство, но вече не бяха спортисти.
На тях им се струваше, че са по-силни. Да, като артисти. Фигурното пързаляне обаче с неговия тежък подбор настояваше за нови звезди, невиждани и рискови елементи.
Те си тръгнаха обидени. Не си представяха обаче живот без пързалката. И те правеха представления в Ленинградския балет на лед, пътуваха из провинцията и по света. Тях ги боготворяха зрителите в СССР и в други страни. И до 1979 година всичко беше така, както можеше да се очаква в кариерата на разочаровани шампиони - относително осигурени, печелещи от изкуството си.
И изведнъж по време на турне те останаха в Швейцария. Скандалът беше световен. Такива случаи през 70-те бяха рядкост, но все пак се случваха. Невъзращенците ги заклеймяваха като предатели, имената им автоматично се забравяха и се зачеркваха от историята, както стана и с Белоусова - Протопопов. Имената им изчезнаха дори от справочниците.
За мен тяхното не спонтанно, а предварително подготвено заминаване не беше подвиг. В душите им със сигурност е имало вяра, че поне на Запад ще ги разберат, ще ги оценят. А стана така, както става винаги. Отначало интервюта, повишено внимание, след това - обичаен живот със същата тази битка за признание, за собствен път във фигурното пързаляне. Да започнеш на 47 години в чужда страна, дори и с приличния английски на Олег... Тежко е.
А те се пързаляха. След десетина години ги видях на състезание в чужбина. Олег вече беше на 57! Скорост нямаше, но оставаха артистизмът и чарът. Уважение предизвиква и друг техен спортно-артистичен подвиг: те редовно се пързаляха пред публика, печелейки по този и само по този начин препитанието си. Друга такава двойка не познавам.
Някак си ни се струваше, че когато Съветският съюз се разпадна, те ще се върнат. Двойката обаче чакаше швейцарско гражданство. Учудващо, но строгите швейцарци не приеха шампионите във фигурното пързаляне за достойни за техни паспорти и Протопопови, както ги наричат всички, получиха дългоочакваните документи едва в средата на 1990-те. Те живееха не в някакъв Берн или Цюрих с Женева, а в скромното селце Грин или Грюндедвалде с неговите 4 хиляди жители, които у нас го пишат който както си иска.
Затова пък там е можело да тренират. А когато ги канели на представление, те отивали, за да припечелят нещичко към своята, предполагам, не особено голяма швейцарска пенсия.
Те са идвали в Русия. И ме поразиха с писмото си, написано до Федерацията по фигурно пързаляне на Руската федерация. Тогава бяха ужасно трудни и тежки години, когато след големи победи всички лидери напуснаха едновременно и по стар навик всички се нахвърлиха срещу този спорт. Протопопов написа тогава, че вярва в руския спорт, в нашето фигурно пързаляне.
А какво става сега?
Олег Алексеевич вече е над 80, съпругата е малко по-млада. Нима продължават да се пързалят? Оказва се, че отношения с тях поддържа Писеев:
- Продължават да тренират. Търсят лед - та това струва пари. Избират такова време, когато късно вечер пързалката е свободна, не е заета. Те са в нелоша форма. Понякога, както ми разказваха, ходят в Лейк Плесид, там правят благотворителни представления. Те са фанатично предани на делото си. Понякога Олег ми пише, аз му пиша на него.
- Като онова писмо, написано в труден момент, за руските състезатели по фигурно пързаляне?
- Не само.
- Валентин Николаевич, може би си пъхам носа не където трябва, но днес всички съветски, руски олимпийски шампиони получават стипендия от държавата. И то доста прилична. Със сигурност Белоусова - Протопопов не са сред тези стипендианти. Хубаво де, заминали са, 1979 година... Може би трябва да се помогне? Нима не са заслужили?
- Трябва да им се помогне. И ние във федерацията вече мислим по този въпрос. Ето и вие смятате така.



Фигурното пързаляне още не ни е омръзнало, казва Олег. Плюс това винаги сме във форма. И аз, и Мила тежим толкова, колкото бяхме и преди 30 г., като изпълняваме същите елементи и скокове.


През 60-те години на миналия век гениалната двойка става олицетворение на съветската школа по фигурно пързаляне. Техните лирични танци са самото съвършенство, а техниката (тяхна е "космическата спирала"), пластиката и поразителният синхрон непрекъснато взривяват възторга на препълнените трибуни. Боготворят ги млади и стари.


Славата им бързо излиза извън пределите на СССР


Да си представите единия без другия е невъзможно, защото Людмила и Олег са не само дует, а истински кентавър - съюз, който е създаден на небето и не може да бъде разделен



През 1972 г. ги изваждат от състава на СССР буквално в навечерието на олимпиадата в Сапоро. Кой можеше да помисли, че четвърт век по-късно Белоусова и Протопопов отново ще се готвят за олимпийски игри - в Нагано през 1998 г.! Двамата просто не могат да живеят без спорта.


Двойката има 22 килограма медали


Всяко движение на леда Протопопов изучава предварително до най-малките детайли


Тук, в Швейцария, Белоусова и Протопопов живеят само през зимата, през останалото време те са в САЩ

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ