"Файненшъл таймс":
Лагард: Светът вече се движи на 3 скорости
Някои страни се справят добре, някои са в застой, а някои все още са в криза
/ брой: 86
Световната икономика вече върви на три скорости и е изправена пред рисковете на валутна криза в развиващите се пазари и неустойчиво големи нива на дълга в САЩ и Япония, предупреди директорът на Международния валутен фонд Кристин Лагард, цитирана от Дарик и Дир. БГ.
Говорейки в навечерието на пролетната среща на Международния валутен фонд във Вашингтон следващата седмица, Лагард каза, че светът се разделя на три части - някои страни се справят добре, някои за в застой, а някои все още са в криза.
Според Financial Times, нейната реч показва, че развитието на световната икономика навлиза в нова фаза, в която неравномерното темпо на растеж на отделните страни създава нови финансови дисбаланси, които могат да посеят семената на бъдеща криза. "Ние не очакваме растежът в световен мащаб да бъдат много по-висок през тази година в сравнение с миналата. Свидетели сме на нови рискове, както и на старите рискове", каза Лагард.
"В твърде много страни възходът на финансовите пазари не води до подобрение в реалната икономика". Развиващите се страни растат бързо, но ниските лихвени проценти в развитите икономики ги карат да трупат дългове и валутни експозиции, чиито обем може да причини неприятности. "През последните пет години, заемите в чуждестранна валута за компаниите в развиващите се пазари са нараснали с около 50 на сто", посочи Лагард.
"През изминалата година банковото кредитиране се е увеличило с 13% в Латинска Америка и с 11% в Азия." Според директора на МВФ развиващите се страни трябва да отговорят на тези тенденции като засилят банковия надзор и ограничат кредитирането за бързо развиващите се райони с налагане на повишени капиталови изисквания. Лагард одобрява мерките за количествени улеснения от страна на централните банки, но богатите икономики трябва да използват фискалната политика по-агресивно, така че да могат да повишат лихвените нива.
Икономиките на САЩ, Швеция и Швейцария се подобряват, но Вашингтон намаляват дефицита си твърде бързо в краткосрочен план, което забавя растежа. Лагард каза, че въпреки постигнатия напредък по отношение на фискалната политика, държавния дълг на САЩ ще достигне 108% от брутния вътрешен продукт тази година. Друга страна със сериозен дългов проблем е Япония. Докато в еврозоната основният проблем е банковата система, то политиките на правителството в Токио ще доведат до скок на дълга на страната над 245 на сто от БВП. Проблем, който се нуждае от ясен план и според Лагард е с "неотложен приоритет".