Купи си "Бентли"
Експертите настояват за прогресивен данък за богатите
/ брой: 270
Татяна Летняя
Данъчната тежест трябва да бъде прехвърлена върху доходите на свръхбогатите хора. Учени и експерти се опитаха до дакажат целесъобразността на това при преминаването на Русия към модернизацията.
"Голямото неравенство при степента на доходите на населението ще спира модернизацията, ще генерира и по-нататъшно разделение на хората", обясни директорът на Института по социално-икономическите проблеми на народонаселението към Руската академия на науките Алексей Шевяков. Според неговите сметки, делът на прекомерното неравенство между 10-20 процента богати и 80 процента бедни и приблизително бедни постоянно расте. А в Москва вече достигна 40 процента. "Такова неравенство няма нито в развитите държави в света, нито в БРИК", добави професорът.
Според мнението на колегите му, вината за това е в плоската данъчна ставка, според която всички: и богати, и бедни - плащат еднакво по 13 процента от доходите си. От този метод се отказаха навремето 160 от водещите страни в света, в това число Америка, страните от ЕС, Китай, Бразилия, Мексико, Турция. В тези държави има прогресивно данъчно облагане на физическите лица, убеждават ни учените. По този път, смятат те, трябва да върви и Русия. И едновременно с това да се увеличи до 6000 рубли месечно необлагаемият минимум на доходите. Това ще донесе на бюджета допълнително 6-8 трилиона рубли, което ще позволи да се удвоят пенсиите и заплатите на бюджетните служители. "Тези хора харчат парите си в Русия, а не в чужбина, както правят богаташите. И ще помогнат за ръста на руското производство", правят изводите си учените.
Те посегнаха и на капиталите на 200 хиляди най-богати руски семейства, които, според данните за 2007 година, са имали годишни доходи от над 30 милиона рубли. "Ако ги обложим с данък, както е в Англия, с 50-процентен данък, в Швеция - 58%, в Дания - 65%, то в бюджета ни ще влязат допълнително още 3 трилиона рубли годишно. Точно колкото не ни достигат за балансиран бюджет", подчертават учените. Както е известно обаче, свръхбогатите в Русия живеят не от заплата, а от дивидентите от акции, които, както се знае, се облагат с 9-процентов данък. При съществуващия имунитет техните "вноски" в бюджета са 70 пъти по-малки, отколкото на тези, които годишно получават до 415 хиляди рубли, уточняват учените. По този начин, правят извод експертите, най-богатите хора в Русия просто отпадат от системата за реалното облагане на доходите с данъци.
Учените също така представиха и програмата си за данъчни нововъведения в офшорните зони и изтичането на руски пари в чужбина, за въвеждането на задължителна система за контрол върху приходите и разходите на гражданите, когато те купуват скъпо имущество. "Купил си си "Бентли" за половин милион долара - отчети си доходите, с които си го купил, платените данъци", отбеляза професор Владимир Кашин, съветник в ЕврАзЕс. А вицепрезидентът на Експертния съвет "Модернизация" Михаил Абрамов обяви предложението за двойно намаляване на данъците върху печалбите и ДДС за несуровинните промишлени предпирятия и иновационните отрасли. Той даде цифри, доказващи, че ако данъците станат двойно по-малки за тези предприятия, бюджетът ще загуби по-малко от един процент от доходите, но умиращите и неразвиващи се предприятия ще се съживят.
Междувременно на всички аргументи на учените заместник-ръководителят на Федералната данъчна служба Сергей Шулгин отговори кратко: "В Русия е създадена добра данъчна система, която отговаря на нивото на обществените отношения". Колкото до плоския данък, представителят на данъчните се съгласи, че той не е справедлив.