17 Юли 2025четвъртък17:45 ч.

"Икономист":

Кой ще прибере британската реколта, ако не източноевропейците?

Когато българите и румънците получат разрешение да работят свободно във Великобритания, те няма да останат във фермите

/ брой: 203

visibility 1475

Едно време ягодите в 50-акровата ферма на Джен Бътърли от Съмърсет са били събирани от последователите на ню ейдж движението, но след едно възторжено парти след фестивала в Гластънбъри тя се е обърнала към Схемата за сезонни земеделски работници. Програмата позволява всяка година 21 250 българи и румънци да работят за период до 6 месеца в британски ферми, като по този начин осигуряват близо две пети от временната работна сила в сектора на земеделието.

Като много други фермери, госпожа Бътърли е станала „на практика зависима” от програмата. А това е много лошо, защото следващата година може да е последната за схемата – очаква се този механизъм да отпадне, когато българите и румънците получат пълен достъп до пазара на труда, пише в. „Икономист”, цитиран от сайта "Гласове".

През 1930 година Джордж Оруел нареди брането на хмел „в категорията на нещата, които са адски забавни, когато свършат”. Днес събирането на реколтата не е чак толкова забавно занимание.

Супермаркетите премахнаха цените на едро и поискаха продукти с по-добър вид. Полиетиленовите тунели удължиха сезона за беритба, а по-ниското заплащане на парче окуражи бързата работа. Така намирането на усърдни берачи придоби основно значение.

Схемата за сезонни земеделски работници беше създадена през 1994 година, за да привлича студенти от страни извън Западна Европа. През годините програмата се променяше в полза на различни страни, като в крайна сметка се разшири и обхвана други категории работници. Популярността й сред фермерите обаче остана все същата. Когато българите и румънците получат разрешение да работят свободно във Великобритания, те няма да останат във фермите.

Поляците, които работеха по програмата преди да получат пълни трудови права през 2004 година, сега се трудят средно по 10 седмици в стопанствата, преди да се преместят на друга работа, казва Джими Дейвис от компания за набиране на персонал. Много от работниците имат по-висока квалификация – около половината от работниците във фермата на Бътърли имат висше образование.

Според нея, както и според профсъюза на фермерите, за да оцелеят британските стопанства, съществуващата схема трябва да бъде заместена от друга програма, може би насочена към граждани на страни извън ЕС.


Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 458

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 442

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 438

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 369

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 436

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ