22 Януари 2026четвъртък08:21 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Ковачевски пое властта в Скопие

Правителството встъпи в длъжност, очаква се разговорите със София да станат по-интензивни

/ брой: 11

автор:Дума

visibility 2529

Новоизбраният министър-председател на РС Македония Димитър Ковачевски пое официално управлението на страната от досегашния премиер Зоран Заев. Церемонията се проведе в сградата на правителството. Кабинетът бе избран на 16 януари вечерта с 62 гласа "за", 46 "против" и без "въздържали се", съобщи БГНЕС. В новото правителство СДСМ и коалицията ще имат 12 министри, ДСИ - 6, а "Алтернатива" - 3. Ще има един министър повече от досега - министър без портфейл, който ще бъде от квотата на "Алтернатива".

В обръщението си към депутатите новоизбраният премиер заяви, че фокусът на правителствената програма е върху гражданите, икономиката, справянето с последиците от пандемията и енергийната криза. Той посочи, че на страната не са необходими нови избори, анонсира увеличаване на пенсиите, ръст на минималната и средната работна заплата и реформи в образованието. Относно спора с България Ковачевски заяви, че разговорите ще продължат, ще станат по-интензивни и няма да застрашат македонската идентичност. 

"Това правителство има легитимност и ще работи до 2024 г., когато ще има избори, дотогава ще работим прозрачно и усърдно, от първия ден", заяви новият премиер. "Утре (днес - б.р.) ще обсъдим енергийната криза. Утре (днес - б.р.) ще говоря с българския премиер Кирил Петков на базата на уважение към македонската идентичност и уникалност. Веднага след това ще обсъдим пенсиите и стандарта на гражданите. Имам ясен план за реализацията на програмата с реалистични срокове", съобщи Ковачевски. И допълни: "Искрено се надявам, че опозицията ще бъде конструктивна и ще работи с нас винаги, когато това е в интерес на гражданите. Призовавам за прекратяване на политическите и етническите разделения и заедно да разгледаме ключовите приоритети. Необходимо е да се работи повече от всякога."

В края на краткото си слово Димитър Ковачевски каза: "Вярвам, че ще подготвим страната си за новото време. Пожелавам на всички граждани много здраве, мир и спокойствие в семействата им. Обещавам, че ще направим всичко, за да оправдаем доверието на гражданите. Идва ново време, идва по-добро време, да живеят гражданите, да живее Северна Македония."

Скенери ще снимат бюлетините на избори

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 14

Доналд Тръмп е поканил Румен Радев в неговия „Съвет за мир“

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 14

КС заседава по оставката на президента на 23 януари

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 14

Правителството одобри индексация на заплатите с 5 процента

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 14

Руснаците продължават да продават имотите си у нас

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 14

ЕК предлага фирми да се регистрират за 48 часа онлайн

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 14

Отменя се евросделката с Киев за 800 млрд. долара

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 14

Съдия в Скопие скрил 350 000 евро в стена

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 14

Гръцките фермери спират блокадите по границите

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 14

Накратко

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 14

Телевизионни птеродактили

автор:Александър Симов

visibility 0

/ брой: 14

Илияна Йотова - от "Позитано" 20 до президент на България

visibility 1

/ брой: 14

Защо бе, Урсула?!

автор:Таня Глухчева

visibility 0

/ брой: 14

Настъпило е времето да се разбие етническия вот

visibility 2

/ брой: 14

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ