19 Май 2024неделя08:19 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Дойче веле":

Кошмар, от който няма изход

За много българи и румънци, прииждащи към Германия, авантюрата се превръща в истински кошмар

/ брой: 37

visibility 90

Те идват с надеждата да намерят по-добър живот, а се оказват в плен на собствените си илюзии. За много българи и румънци, прииждащи към Германия, авантюрата се превръща в истински кошмар, от който е трудно да се излезе, коментира "Дойче веле".

През 2011 година в Германия са пристигнали общо 147 хиляди българи и румънци - двойно повече, отколкото в годината на присъединяването на двете страни към ЕС през 2007-ма. Именно защото са граждани на ЕС, никой не може да спре българите и румънците да идват в Германия. Много от тях пристигат с надеждата да намерят по-добра работа и по-добри условия на живот, отколкото в родината си. Очевидно тенденцията е устойчива, защото през първата половина на 2012 г. има ново увеличение на преселниците.

Мечтата за по-добър живот обаче рядко се осъществява. Много от трудовите имигранти остават без работа, без жилище, а и без социални помощи. Малцина са онези, които имат поне минимални познания по немски език или здравна осигуровка. Гражданите на двете балкански страни все още нямат неограничен достъп до германския трудов пазар - бариерите ще отпаднат от началото на 2014 година. Дотогава българите и румънците могат да работят в Германия само като сезонни работници или ако са самонаети лица - т.е. със собствен бизнес.

Към много германски общини усилено се регистрират нови фирми, създадени от граждани на България и Румъния. В повечето случаи обаче това са мними "бизнесмени", които по този начин се опитват да заобиколят ограниченията на трудовия пазар, а в действителност работят като наемни работници.

За 2 евро на час
В редица германски градове вече има подобни "черни" борси за нископлатена работна ръка от Източна Европа. Там наемат имигрантите срещу 2 евро на час за товаро-разтоварна дейност или пък на някой строеж. Социалният работник от Хамбург Андреас Щасиевич говори за бясна експлоатация: "Политиците премахват границите в Европа, но пропускат въпроса за съществуващите огромни социални различия. От тази гледна точка можем да говорим за истинска хуманитарна катастрофа", казва той.

Сдружението на германските градове разполага с данни, според които за сравнително кратко време само в северните квартали на Дортмунд броят на новопристигналите българи и румънци се е увеличил 19 пъти. В резултат на това се отчита увеличение на престъпността, проституцията и работата на черно. Множат се и случаите, в които наемодатели се възползват от затрудненията на имигрантите да си намерят квартира. В Манхайм обикновен матрак в мазе върви по 200 евро на месец, а многочленни семейства от Източна Европа биват настанявани в едностайни жилища за по 500 евро на месец.

Притокът на нелегални имигранти увеличава и опасността от засилване на хомофобските и екстремистки настроения в германското общество, предупреждават от Сдружението на германските градове. В Хамбург дори е създадена работна група, която да предложи мерки за търсене на изход от създалата се ситуация. "Докато не бъдат намерени задоволителни решения ще продължим да помагаме на закъсалите българи и румънци", казва пред "Зюддойче цайтунг" директорът на социалния патронаж в Бремерхафен. И добавя: "няма да оставим никой да гладува".

 

 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ