Корнелия Нинова: Предупредихме, че страната не е готова за еврото от 2024 г.
Служебният министър с нова цел - в еврозоната от 1 юли догодина, сети се, че България спешно има нужда от нов бюджет
/ брой: 34
"БСП предупреди, че България не е готова за приемане на еврото от 1 януари 2024 г. Главният ни аргумент беше високият ръст на инфлацията. Свиването й под 3% означава рязко свиване на разходите и увеличаване на бедността и неравенствата. Времето показа, че сме били прави, че не сме антиевропейска, а национално отговорна партия". Това заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова по повод обявеното по-рано от служебния министър на финансите Росица Велкова, че България няма да приеме еврото от 1 януари 2024 г.
"БСП не е срещу въвеждане на еврото, а е за влизане в еврозоната, когато страната ни е готова за това", коментира и Георги Свиленски от БСП. "Което говорехме през цялата минала година - че България не е готова от 1 януари 2024 година, и то не заради неприети закони, а заради високата инфлация, заради това, че БВП не отговаря на условията, стана ясно и преди два дни", каза той.
Причините, които изтъкна Велкова за отлагане на датата, са, че парламентът не е приел няколко закона, а освен това не изпълняваме условието за инфлация за влизане в еврозоната. Според заявеното от Велкова в петък миналата седмица новата цел на страната е 1 януари 2025 г. Вчера обаче тя постави нова цел за влизане в еврозоната - юли 2024 г.
"Новата ни цел е друга дата през 2024 г. за влизане в еврозоната. Бихме могли да се опитаме за 1 юли", каза тя пред БНР. Това обаче е много условно и зависи както от техническото изпълнение на Маахстрихските критерии (инфлация, дълг, дефицит), така и от волята на депутатите. "Ако за 49-то Народно събрание еврозоната е приоритет, могат да приемат необходимите закони, тъй като ние отново ще ги внесем. Тогава бихме могли да подадем искане за извънреден конвергентен доклад през юли. Няма пречка, за това е говорено с Комисията. Няма нормативна пречка, ако мине целият процес гладко, да се присъединим към еврозоната на 1 юли 2024 г. Това ще бъде прецедент, ако се случи, но не е забранено, не е и невъзможно", обясни министърът.
Вече близо два месеца България работи без нов бюджет. Предходното служебно правителство, в което Велкова също беше финасов министър, отказа да внесе бюджет за 2023 г. Вчера обаче Велкова съобщи, че служебното правителство ще внесе проект на Закон за държавния бюджет за 2023 г. веднага след конституирането на следващото Народно събрание.
Велкова смята, че са наложителни политически решения за разходите, защото сега разчетите сочели, че дефицитът ще достигне 6% - двойно над заложеното в Маастрихтските критерии, които страната трябва да спазва, за да бъде приета във валутния съюз. Тя е на мнение, че ако не се вземат решения за свиване на разходите, дефицитите няма как да се свият през следващите години. А ако това не се случи, не е изключено България да нарушава не един, а два от трите технически критерия за приемане на еврото.