27 Ноември 2025четвъртък03:44 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Корнелия Нинова: Направихме всичко необходимо

Провалът на третия мандат е общ неуспех на 48-ото Народното събрание и на президента, заяви лидерът на БСП

/ брой: 16

автор:Дума

visibility 319

БСП върна неизпълнен мандата за съставяне на правителство на президента Румен Радев вчера.

"Направихме всичко необходимо. Изведохме четири важни задачи за редовно правителство и парламент - такива, каквито ги обсъдихме с Вас при връчването на мандата - приемането на България в Шенген, законите по Плана за възстановяване и устойчивост, приемане на бюджет за 2023 г. и съдебна реформа", обърна се лидерът на БСП Корнелия Нинова към президента. Тя припомни, че социалистите са поканили всички партии на разговори. "От тези, които дойдоха, и от позициите на тези, които не дойдоха, става ясно, че не се събра съгласие и мнозинство за излъчване на редовно правителство. Поради тази причина връщаме третия мандат", каза още лидерът на социалистите.

Нинова обясни, че в този случай Конституцията не определя конкретен срок, в който президентът да разпусне Народното събрание, но според специалистите това трябва да стане възможно най-бързо. "Този парламент не можа да приеме бюджет за 2023 г., което за нас е най-важното. През него можехме да овладеем инфлацията, да увеличим доходите на хората, поне малко да се преборим с неравенствата и бедността. Не успя да приеме законите по Плана за възстановяване и устойчивост, които са важни за бъдещето на България, както и да направи съдебната реформа", категорична бе Нинова. Тя подчерта, че провалът на третия мандат е общ неуспех на 48-ото Народното събрание и на президента.

По думите на Корнелия Нинова ни очаква тежка кампания, но левицата е готова за нея, ще работи и ще говори с хората. "От честите ни срещи из цялата страна виждаме умора от избори, апатия към политическия живот. За нас това е основният опонент в една политическа кампания и основна цел - да убедим хората, че е важно да гласуват. Чрез техния глас ще се реши тяхното бъдеще", посочи тя.

Лидерът на БСП се надява, че след изборите ще има различен парламент и че ще бъде съставено правителство. Според нея твърде много се е задълбочила политическата криза, която трябва да се реши, преди да се пристъпи към решаване на социалните въпроси, бедността, неравенствата, икономическите проблеми, енергийните въпроси.

От своя страна Румен Радев поздрави Корнелия Нинова и БСП за усилията, които са положили за съставяне на редовно правителство в трудната политическа обстановка, и пожела успех на предсрочните парламентарни избори.

Предстои държавният глава да разпусне парламента и да насрочи поредните предсрочни избори.

Всеки пети българин е застрашен от бедност

автор:Дума

visibility 1609

/ брой: 222

Държавата може да купи "Лукойл Нефтохим" за 2 млрд. евро

автор:Дума

visibility 1686

/ брой: 222

Получаваме първия нов влак от "Шкода" през януари

автор:Дума

visibility 2560

/ брой: 222

Депозитите на домакинствата скачат с 12 млрд. лева за година

автор:Дума

visibility 1897

/ брой: 222

На всеки 10 минути жена е убита от свой близък

автор:Дума

visibility 2251

/ брой: 222

Тръмп спря финансирането на Украйна

автор:Дума

visibility 1338

/ брой: 222

За Турция Централна Азия е Туркистан

автор:Дума

visibility 955

/ брой: 222

Пекин и Вашингтон затоплят отношения

автор:Дума

visibility 1908

/ брой: 222

Жертва на пола си

автор:Таня Глухчева

visibility 1584

/ брой: 222

Четири поколения под покрива на фирмата

автор:Аида Ованес

visibility 1180

/ брой: 222

Пир по време на чума

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1988

/ брой: 222

Кампания за всяване на страх

visibility 1576

/ брой: 222

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ