05 Юни 2025четвъртък10:21 ч.

Корнелия Нинова: Да се спре вносът на яйца от Украйна

Птицевъдите алармират, че стоката вероятно ще бъде брандирана като българска и пусната на пазара у нас

/ брой: 58

автор:Дума

visibility 352

"По повод изнесената от Съюза на птицевъдите информация за контрабанден внос на 2,5 млн. броя яйца от Украйна, бързото решение за защита на българските производители и на населението е веднага да се спре вносът от Украйна. Тя не е член на ЕС, а е трета страна и това е възможно. Служебният кабинет да не чака и минута повече." Това заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова в Несебър по време на националната си обиколка.
От Съюза на птицевъдите предупредиха, че преди седмица в България са внесени 2,5 милиона яйца от Украйна, които обаче още не са на пазара.
Пред БНР председателят на Съюза на птицевъдите Ивайло Гълъбов изрази опасения, че украинските яйца ще бъдат брандирани като български, което било "стара практика на контрабандистите".
Съюзът на птицевъдите официално ще поиска информация и от Агенция "Митници" за вноса на яйцата.
От БАХБ потвърдиха, че в периода 9-19 март в страната са внесени пресни кокоши яйца от Украйна и Латвия - 2 608 200 броя. От агенцията казват, че яйцата от Украйна са придружени от протоколи за извършен лабораторен анализ. Въпреки това БАБХ е взела проби за лабораторно изпитване за радиоактивност, тежки метали, инхибитори и остатъци от ветеринарномедицински препарати. Анализите се извършват в държавна лаборатория от системата на БАБХ и резултати се очакват днес.
"Българските потребители няма да купят толкова голямо количество украински яйца. Дори всички търговски вериги да вземат от тях, няма потребител, който да купи толкова много яйца", коментира Гълъбов.
Над 120 са фирмите производители на яйца у нас и дневно те произвеждат около 4 милиона броя, като 1 милион се изнасят, поясниха от Съюза на птицевъдите.
"Няма предпоставки за промяна на цената на яйцата по Великденските празници", заяви Гълъбов. Той посочи, че цената на едро от производител през последните 2 месеца се е задържала на около 32 ст. за брой. Върху тази сума се наслагват всички останали разходи до щанда в магазина, плюс ДДС.
Овцевъди от Северна България алармираха и за засилен внос на румънски и македонски агнета за Великден. Македонското месо се очаква да е с по-ниски цени. Килограм българско агнешко за Великден ще струва колкото миналата година, прогнозираха от Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Това означава цена на едро до 8,50-9 лв./кг без ДДС за месото и 10-12 лв./кг без ДДС за живо тегло. Крайните цени в магазините се очаква да са от 21 лв. до 25 лв. за килограм.

Лагерът на Тръмп осъди ударите срещу Русия

автор:Дума

visibility 1030

/ брой: 99

Вилдерс напуска властта заради миграцията

автор:Дума

visibility 1039

/ брой: 99

"Грийнпийс" се подигра с с френския президент

автор:Дума

visibility 976

/ брой: 99

Накратко

автор:Дума

visibility 972

/ брой: 99

Това ли е Европа?

автор:Юри Михалков

visibility 1028

/ брой: 99

Напук на политиците

visibility 1028

/ брой: 99

Кога, къде, колко

автор:Дума

visibility 1141

/ брой: 99

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ