26 Юни 2024сряда16:47 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Колко ще струва крушката?

Какво представляват социалните лимити за електроенергията в Русия

/ брой: 230

visibility 64

Светлана Биткина, Екатерина Дементева, Юлия Кривошапко

В Русия започва експеримент за преход към социални норми на потребление на комунални услуги. Той започва с електричеството.
Идеята е, че за определено количество електроенергия ще има отделни цени. А за останалите ще трябва да се плаща повече. Пилотните региона ще започнат да внедряват тази система още от следващата година. И от 2014 г. стандартите ще могат да се използват на територията на цялата страна.
Какви ще бъдат по-ниските граници за светлината засега не знае никой. Новата система от норми и тарифи, както се очаква, ще бъде подготвена от Министерството на регионите към средата на ноември. Ведомството обещава напълно да вземе предвид потребностите на потребителите.
Засега идеята може да се оцени само като се анализира опитът на регионите, където тези норми за електроенергия вече действат. И засега в повечето случаи предвидените нискотарифни киловати не достигат, казват хората.
Например във Владимирска област идеята беше приложена още през 2005 г. В този регион лимитът е 50 киловатчаса месечно на човек. За този минимум хората плащат по 2 рубли и 98 копейки за киловатчас (0,14 лв.). Всичко отгоре вече е по 3,76 рубли (почти 0,19 лв.). При това за самотните пенсионери лимитът е малко по-висок - 100 киловата на човек. За живеещите в сгради, където печките са електрически, лимитът се вдига до 140 киловата. Също такъв минимум действа за помещения, в които няма топла вода и се налага тя да се подгрява с ток. Нашите кореспонденти обаче установиха, че във Владимирска област с този лимит успяват да се справят едва малко повече от 40% от населението. А трябва да бъдат най-малко 70 на сто.
В Забайкалието нормативът за светлината също се появява през 2005 г. До 2010 г. лимитът е бил 54 киловатчаса месечно. След това решават да вдигнат границата. В законодателното събрание се е обсъждал вариантът от 77 киловатчаса. Регионалното финансово министерство обаче контрирало, че в този случай бюджетът ще трябва да компенсира енергийните фирми за прекалено големите загуби от печалба. Наложило се да се търси златната среда между интересите на населението и енергетиците. В крайна сметка постигнали съгласие за 65 киловатчаса - този лимит действа и днес. Интересно е, че цената за преразход на електроенергия в същото време е увеличена до 3,38 рубли (близо 15 стотинки). А киловатът от "икономичната класа" сега струва 2,04 рубли (10 ст.). И както показа анкетата на "Российская газета", забайкалците също не успяват да се справят с този лимит. Например 34-годишната стопанка на 3-стаен апартамент Клавдия Фоменко месечно изразходва 200 киловата. Въпреки че няма кой знае колко много битова техника: печка, хладилник, електрически чайник, пералня, телевизор и компютър.
Експертите имат свое мнение по повод социалните норми за потребление на енергия. При изчисляване на социалните норми за светлина трябва да се има предвид средностатистическата консумация на електроенергия в региона, смята президентът на "Руските комунални системи" Игор Дибцев. "При това социалната норма трябва да е по-висока от този показател. Така че задоволява нуждите на 70-80% от потребителите", казва той.
Има и други мнения. Водещият юрисконсулт на Института по икономика на града Дмитрий Гордеев например изобщо не вижда особен смисъл в този експеримент. Основната причина за въвеждането на социалните норми е стимулиране за пестене на енергия, припомня той. Но този, който иска да прави икономии, го прави и сега. Разбира се, когато имате лимити, преразходът на ток ще ви удря по-силно по джоба. Но за какво е необходимо това? Който е свикнал да живее на широка нога, пак няма да икономисва. Затова пък останалите ще бъдат принудени постоянно да следят лимита и да пресмятат всяка копейка, казва събеседникът ни. И добавя, че ако лимитът е по-нисък от обективните нужди, населението в повечето случаи ще бъде принудено да плаща повече.
В същото време, смята Гордеев, без експеримент може да се реши и проблемът за кръстосаното субсидиране, когато заради по-ниските цени на електроенергията за гражданите повече плаща бизнесът. "Нека електроенергията струва толкова, колкото е реалната й цена. Тарифите трябва да са икономически аргументирани и общи за всички. И за бизнеса, и за хората", съветва експертът. Част от населението, според него ще може да плаща по такива цени. Онези, за които това ще е непосилно, ще получават, както и сега, помощ от държавата. Тогава всичко ще е прозрачно.
Но въпроси на експертите предизвикват не само лимитите за тока, но и бъдещите цени. Те, ще припомним, се увеличават по план всяка година. И какво ни очаква например още през следващата година, засега не е известно.


В редица страни, сред които са Франция, Германия, Китай, Бразилия, Украйна, отдавна се използва този метод. В Украйна има двойни цени не само за електроенергията, но и за газа.

 

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 280

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 275

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 560

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 295

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 264

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 304

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ