16 Август 2024петък16:53 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Кокошката не е приятел на прасето

Руският селскостопански сектор пострада от СТО и скъпите фуражи

/ брой: 74

visibility 384

Алексей Аронов

Присъединяването на Русия към Световната търговска организация (СТО) и рязкото поскъпване на зърното тежко удариха птицевъдите и свиневъдите. Първите още се опитват да се държат, а вторите вече работят на загуба. Фермерите се надяват на подкрепата на държавата, която обеща да компенсира увеличените цени на фуражите.
Първи сигнализираха представителите на свиневъдния отрасъл.
"Имаме планов прираст на промишленото производство. През 2012-а той беше 200 хил. тона. Този обем трябваше да компенсира ръста в потреблението и да доведе до намаляване на вноса. Още повече че преди влизането си в СТО Русия намали квотите за внос на свинско през 2012 г. от 500 хил. т до 430 хил. тона", каза ръководителят на Националния съюз на свиневъдите Юрий Ковальов.
Влизането на Русия в свободния пазар обаче обърка картите на свиневъдите. Вносът не само не намаля, но дори обратното, нарасна през 2012 г. с 13 процента. В страната бяха внесени 85 хил. т извънквотно месо. А, започвайки от август м. г., когато Русия се присъедини към СТО, до януари 2013-а вносът на свинско нарасна с 34% в сравнение със същия период през 2011-2012 години.
Определена роля за това изигра и сезонният фактор. Миналата есен фермерите започнаха "разпродажба" на свине заради двукратното увеличаване на цените на зърното. Големите свинеферми също пострадаха от поскъпването на фуражите. И свиневъдният отрасъл изпадна в депресия - днес предприятията работят с рентабилност минус 15-20 процента.
"Ако не беше поскъпването на зърното, щяхме да сме на "нула", въздиша Ковальов.
От последното тримесечие на 2012 г. свинското поевтиня с една четвърт. И тук се разтревожиха птицевъдите. Проблемът е в това, че пилешкото и свинското, в известен смисъл, са взаимнозаменяеми продукти. Потребителят отива в магазина и купува това, което е по-евтино. И така се налага едните производители да намаляват цените си след другите.
"В резултат на това нашият отрасъл е близко до истинска катастрофа - оплака се генералният директор на Росптицесоюз Галина Бобилева. - Миналата година ние купувахме фуражна пшеница по 6 рубли за килограм, а сега я купуваме по 11-12 рубли. А делът на фуражите в себестойността на пилешкото е 70 процента". По думите й днес в някои птицеферми се трупат сериозни обеми нереализирана продукция. Търговците не я купуват - прекалено е скъпа.
През 2011-а рентабилността на месното птицевъдство е била 11 процента. Днес тази цифра се приближава до нулата. На птицевъдите им се налага да намаляват цените, но те искат да го правят толкова радикално, като свиневъдите. В това им помага традиционната любов на руснаците към пилешкото - най-евтиното месо. Не случайно производството на пилешко е 45% от общия обем на производството на всички видове месо. В същото време самите птицевъди смятат да търсят нови пазари и да разширяват асортимента си.
Така или иначе погледите на фермерите днес са устремени "нагоре". Участниците на пазара казват, че намират разбиране и в министерството на селското стопанство, и в министерството на икономическото развитие. Премиерът Дмитрий Медведев вече подкрепи предложението на министъра на земеделието Николай Фьодоров за даването на 15 млрд. руб. за компенсации на увеличените цени на фуражите. Близо 6 милиарда от тях ще получат свиневъдите.

 

Птицевъдите искат да се забрани вносът на украински яйца

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 156

Доган по документи се разделя с ТЕЦ "Варна"

автор:Дума

visibility 421

/ брой: 156

Производствените цени в селското стопанство спадат

автор:Дума

visibility 370

/ брой: 156

Украйна може да се откаже от ядрени ни реактори

автор:Дума

visibility 392

/ брой: 156

Съединените щати не са световен полицай

автор:Дума

visibility 396

/ брой: 156

Жалба в Гърция за пожара до границата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 156

Нови версии за атаките срещу "Северен поток"

автор:Дума

visibility 377

/ брой: 156

Накратко

автор:Дума

visibility 547

/ брой: 156

Ни чул, ни видял

автор:Аида Паникян

visibility 509

/ брой: 156

Политически цайтнот

visibility 480

/ брой: 156

Пропадането на Източна Европа

автор:Боян Дуранкев

visibility 395

/ брой: 156

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ