29 Март 2024петък14:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Невероятно, но факт

Кои са невестите на великия бог Кукулкан

Католикът Диего де Ландас описва жертвоприношенията на маите в свещения град Чичен Ица и прави опит да разгадае техния календар

/ брой: 207

автор:Иван Беловски

visibility 2848

В последно време е актуална темата за пророчествата на маите. Коментира се най-вече датата 21 декември 2012 г., когато щяло да се случи рядко астрономическо явление според календара на маите. И съвсем основателно възниква въпросът какво се знае за този изчезнал древен народ?
Най-вероятно маите са били съседи на олмеките и поради враждебност между двете силни племена са се преселили в тропическите джунгли на Хондурас и Гватемала. Според някои археолози това преселение е станало около 3100 години преди Христа. В тези нови територии е започнало развитието на маите и там са били основани първите градове.

Идеално запазена пирамида в удивителния град Чичен Ица

Някъде през 600 година на нашето летоброене маите изненадващо напуснали градовете си, построени сред джунглата, и се заселили около 400 километра на север. Там построили нови големи градове, между които и Чичен Ица - най-големият и най-красивият. Новите градове били разположени край редките вдлъбнатини-казани на карстовата местност, в която имало вода. Всичко това било свързано с култа към всемогъщия бог на дъжда, наричан Кукулкан и на когото древните маи принасяли чудовищни жертви - прелестни момичета.
Всички храмове на маите били разположени според техния годишен календар. Някои изследователи на древния свят са на мнение, че календарът на маите е малко по-точен от съвременния календар, по който сега броим. Маите си изчислили календара, съобразявайки се и със Слънцето, и с Луната. Той е определял целия им живот. По него те построявали своите храмове в един ритъм от двадесет и пет години, след това построявали отгоре нов храм, така се получавала поредица от пирамиди, една върху друга, всяка от които носела на челото си точната дата на своето съграждане.
Първи сведения за маите дават книгите на епископ Диего де Ландас, който фактически бил и първият католически владика в Юкатан. Този божи служител фанатично е унищожил всички ценни документи на маите, обхванат от безумната идея, че те можели да навредят на Светата църква. Но същевременно събирал разкази от историята на този народ и старателно записвал всичко, което чуел. Диего де Ландас дошъл след конквистадорите, които търсели злато, богатства и слава и превърнали местното население в християни. Но конквистадорите минали безразлично край свидетелствата за културния живот на завоюваните народи, край изящно построените пирамиди, тъй като за тях не съществувала наука, нито изкуство извън християнската църква.
Едва в началото на ХIХ век на гватемалска земя пристигнали първите пътешественици, решили да открият сведения за историята на изчезналата цивилизация. През 1863 г. в испанската столица Мадрид била намерена книгата със записките на споменатия вече Диего де Ландас, която допълнително дала нови сведения за обичаите на маите.
 Трябва да бъде отбелязано, че много малко оригинални ръкописи на древните маи били спасени. Тези ценни за историческата наука екземпляри се съхраняват в европейските столици Мадрид, Париж и в германския град Дрезден, като представляват своеобразно предизвикателство към специалистите понеже не са напълно разчетени. Писмеността на маите е доста сложна и е нещо като картинно писмо. Едва половината от него е разчетено.
През 1881-1884 г. Алфред Пърсифал Маудсли организирал експедиция до полуостров Юкатан и донесъл оригинални гипсови и книжни отливки, свързани с творчеството на маите. Тези отливки са притежание на Британския музей и дават възможност на учените, които не са могли да проникнат в древните градове в джунглата, да изследват културата на маите.
След като прочел сведението за "Свещения кладенец", поместено в книгата на Диего де Ландас, изследователят Едуард Хърбърт Томпсън през 80-те години на ХIХ век предприел пътешествие до Чичен Ица и открил кладенеца. След което се завърнал с багер, въжета и водолазни костюми. След продължителна работа и спускане в тинестия казан намерили скъпоценности и инструменти, вази и върхове от копия, ножове от обсидиан, потири от ядеид и скелети на момичета. Археолозите дали висока оценка на тези находки, разясняващи материалната култура на древните маи и доказващи, че католикът Диего де Ландас е казал истината.
След Втората световна война на конгрес, проведен от учени, изследващи маите, било съобщено, че са намерени 441 града на тази древна цивилизация.
Що се отнася до загадъчния календар на маите, тук изследователите не са напреднали много, тъй като липсват възможности за сравнение с нашето летоброене. Отклоненията се колебаят между триста и двеста и шестдесет години. Така че никакви предсказания и пророчества, свързани с календара на маите, не трябва да се приемат сериозно.
Археолозите, занимаващи се с цивилизацията на маите, били убедени, че народът е строил по поръчка на жреците храмове, и то при най-трудни условия, тъй като маите не са познавали нито каруцата, нито впрегатните животни. А това е много учудващо и загадъчно, при положение, че някои от изградените пирамиди в основната си плоскост достигат големината на Хеопсовата пирамида!
Почти всички археолози са единодушни за края на царството на маите. Преди в страната им да проникнат испанските конквистадори Хернандо де Кордова и Франсиско де Монтехо, между отделните градове Чичен Ица, Уксмал и Майапан избухнали борби и въстания срещу царстващите родове. Най-интересното е, че маите сами са предчувствали края си. Когато основали последния си град, го нарекли с име, което може да се преведе с думите: "Свършено е!"
Ето как е описал жертвоприношенията, станали  преди хиляди години в свещения град на маите Чичен Ица, католикът Диего де Ландас: "...Този храм е посветен на бога на дъжда Кукулкан. Сред колоните на вътрешността чака шествие от червено-кафяви момичета. Те са празнично облечени, около врата и ръцете си носят златни и сребърни украшения, а в черните си коси са закичили ухаещи цветя. Всичките са доведени от жреците на жертвоприношение пред божеството. Жертвите са омагьосани от демоничното внушение на жреците, които им шепнат: "Вие сте невести на великия Кукулкан! Молете се всемогъщият бог милостиво да ви приеме в царството си!"
Девойките изпяват една последна молитва, след това под звуците на флейти, рог и барабани ги блъскат от ръба на стената, те политат двадесетина метра надолу в пропастта и изчезват под водното огледало на мрачната шахта. Тълпата стои мълчалива и развълнувана. Тя хвърля подир жертвите цветя и накити, та Кукулкан и по-нататък да дава на страната дъжд и плодородие..."
Всичко това звучи като призрачна измислица, но разказът е записан в една от книгите на Диего де Ландас, който първи прави опит да разгадае тайните на календара на маите, както и на техния всемогъщ бог Кукулкан.

 

 

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ