17 Май 2024петък11:34 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Когато архивите проговорят

Стоян Райчевски проследява в новата си книга съдбата на българите-бежанци от Източна и Западна Тракия и Мала Азия в началото на ХХ век

/ брой: 30

автор:Кирил Момчилов

visibility 2718

Преди двадесет години Стоян Райчевски издаде книгата "Източна Тракия. История, етноси, преселения ХV-ХХ век". В поредицата "Отечество любезно" на издателство "Захарий Стоянов" ни предложи "Странджа. Етноложки изследвания" (2008) и "Старият Бургас" (2011). Последната му книга - "Етническото прочистване на българите в Източна и Западна Тракия и Мала Азия (1903-1913-1923)", се появи в новата поредица "Бежанци" отново в най-авторитетното българско издателство "Захарий Стоянов".
Книгата се открива със студията "Първото етническо прочистване в Европа през ХХ век". На 100 страници Райчевски анализира официалните дипломатически документи, съставени от българските представители в Одрин и Цариград, които е открил в Централния държавен архив, както и изповедните сведения на български изселници от проведената анкета за установяване на заграбените им имоти и имущество в родните им места, откъдето са били прогонени насила.
От дипломатическите документи за разорението на българското население в Одринска Тракия при потушаването на Илинденско-Преображенското въстание броят на прогонените от родните им места се изчислява на 20 000 души, преди това - в периода от Освобождението до 1900 г., още 25 000 българи напускат Източна Тракия и се преселват в България. Подложени на нечовешки чудовищни насилия от страна на турски и гръцки войски след злополучната Междусъюзническа война след 1913 г., от Източна Тракия се изселват над 51 427 души, още толкова - от Западна Тракия; през 1914 г. са прогонени и българите от Мала Азия. През октомври 1919 г., след като българската войска се изтегля от Западна Тракия, близо 25 000 българи бягат в България, други 25 000 са били интернирани и пратени на заточение от гръцките власти. С насилие и терор от 1923 до 1925 г. от Беломорието и Егейска Македония са прогонени над 66 000 българи.
Бежанците, установили се в България, по официални данни на статистиката през 1920 г. наброявали 400 000 души! На 13 ноември 1920 г. ХІХ Обикновено Народно събрание приема специален Закон за заселване на бежанците и обезпечаване на поминъка им, а на 7 февруари 1921 г. - Закон за трудово-поземлената собственост. Този закон визира образуването на държавен поземлен фонд за оземляване на безимотни и малоимотни селяни чрез отнемане на земи в равнините плодородни райони над 500 декара, а в останалите - над 300.
Като истински родолюбец Стоян Райчевски е съпреживял трагедията на българското население в Източна и Западна Тракия. Няма съмнение, че авторът е бил дълбоко потресен, за да заяви: "Това варварство, осъществено пред погледа на целия цивилизован свят, остава до днес незаклеймено и до голяма степен непознато на света. Международното право и световната общност осъдиха най-сурово чрез световните хуманитарни и други организации геноцида и етническото прочистване, в която и част на земята да се е извършило то, но за насила прокудените и напълно ограбените тракийски българи продължава да се мълчи." Имаме ли право днес, като членове на Европейския съюз, да искаме признаване и заклеймяване на това престъпление спрямо човечеството? И още: докога България ще си мълчи?
 

По-високи пенсии и вдовишки надбавки

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 91

Кой плаща билбордовете на Григорова и Манолова?

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 91

Държава се управлява с мисъл за хората

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 91

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 2

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ