13 Юни 2025петък07:47 ч.

КНСБ настоява за 760 лв. минимална заплата

/ брой: 181

автор:Дума

visibility 309

Минималната заплата от 1 януари 2022 г. да стане 760 лв., настоява КНСБ. Синдикатът предлага 17% увеличение на сегашните 650 лв. като мярка срещу растящата инфлация и предстоящото ново поскъпване на тока от Нова година. КНСБ очаква вдигането на минималната заплата да доведе до 12% ръст на средната заплата в страната. "Поскъпването на тока ще излезе извън параметрите на социално поносимата цена. При тези ниски доходи на българските домакинства тя няма да може да бъде поета и енергийната бедност ще се разгърне в много по-голям мащаб. Това ще доведе до мерки, които да ограничат нарастването на цените на тока и до по-големи контролни функции на енергийния регулатор", коментира в тв интервю зам.-шефката на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ Виолета Иванова.
Синдикалистите прогнозират, че цените в потребителската кошница в края на годината ще нараснат с около 5%, след като цените на производителите вече са скочили с около 13%. Това е доста над прогнозата на БНБ за 3,5% инфлация в края на годината. Увеличението на доходите ще бъде изядено от увеличението на цените, при това на основни хранителни стоки, каза Иванова. По данни на КНСБ около 1,6 милиона души у нас живеят под прага на бедност или в риск от бедност. Според разчетите на синдиката до 2024 г., когато се очаква да влезем в еврозоната и приемем единната европейска валута, минималната заплата у нас трябва да е достигнала 500 евро или 1000 лв.

 

 

Австрия потресена от трагедията в Грац

автор:Дума

visibility 661

/ брой: 105

Електропроводите палят пожарите в Гърция

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 105

Горещините стават норма за планетата ни

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 105

Накратко

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 105

Издънката

автор:Александър Симов

visibility 623

/ брой: 105

Не на продажбата на БДЖ!

автор:Чавдар Найденов

visibility 623

/ брой: 105

Време за приобщаване

visibility 630

/ брой: 105

Медиите клеветят Диляна Гайтанджиева

автор:Дума

visibility 658

/ брой: 105

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ