КНДР пак отправя заплахи
Европейският съюз призова Пхенян да не "подхранва напрежението и да се преориентира" към мира и сигурността
/ брой: 80
Армията на КНДР съобщи, че е получила окончателно одобрение за нанасяне на "безмилостни" военни удари по Съединените щати. В изявление, цитирано от АФП, Генералният щаб на Корейската народна партия съобщава, че официално информира Вашингтон, че дръзките заплахи на САЩ ще бъдат "смазани от авангардните малки, леки и разнообразни средства за ядрен удар". "Безмилостната операция на нашите революционни въоръжени сили в тази насока бяха окончателно проучени и ратифицирани", гласи съобщението. "Моментът на взрива наближава бързо, войната на Корейския полуостров може да започне днес или утре", заявяват от Върховното военно командване на КНДР.
Междувременно различни източници твърдят, че Северна Корея e разположилa балистична ракета със среден обсег на своето източно крайбрежие. Поставянето на ракетата тип "Мусудан" е или вид подготовка за нейното изстрелване, или демонстрация на сила, смятат от американското и южнокорейското разузнаване. "Разузнавателните служби на САЩ и Южна Корея разполагат с данни за раполагането на балистична ракета със среден обхват на брега на Японско море. Не е известно дали ракетата притежава боен заряд", съобщават местните медии.
Севернокорейските ракети от типа "Мусудан" имат далекобойност от над 3000 км, което позволява на КНДР да достига цели както на територията на Юга, така и в Япония. Не е изключено те успешно да долетят и до тихоокеанския остров Гуам, който е владение на САЩ. Американските власти възнамеряват да разположат мобилен комплекс за противоракетна отбрана на остров Гуам, както и да изпратят два ескадрени миноносеца, снабдени със зенитно-ракетни комплекси. Ядрените заплахи от Пхенян представляват сериозна и реална опасност за Япония, Южна Корея, както и за САЩ, отбеляза министърът на отбраната на САЩ Чък Хейгъл. Според него Северна Корея разполага с балистичен и ядрен капацитет.
Заплахите от страна на Пхенян предизвикват остри международни реакции. В телефонен разговор с южнокорейския си колега външният министър на Германия Гидо Вестервеле изтъкна, че военната риторика на Северна Корея е "неприемлива" и призова страната да сътрудничи с Южна Корея за намаляване на напрежението на Корейския полуостров, информираха от външното министерство на Южна Корея.
Европейският съюз призова Северна Корея да не "подхранва напрежението и да се преориентира" към мира и сигурността в момент, когато Пхенян направи още една стъпка в ескалацията на войнолюбието. Върховният представител на ЕС по външната политика Катрин Аштън публикува комюнике, в което изразява съжаление от известието на Пхенян, че възстановява работата на ядрения реактор в Йонбьон. "Това ще е явно нарушение на резолюциите на Съвета за сигурност на ООН, както и на ангажимента да се затвори този обект, поет от Северна Корея през 2007 г. в рамките на 6-странните преговори", посочва Аштън. ЕС предупреждава Пхенян, че продължаващото незачитане на международните му задължения и заплахите за стабилността в района неминуемо ще доведат до още по-единен отговор на международната общност.