17 Юли 2025четвъртък00:37 ч.

Китай изпрати самолети и кораби към Тайван

/ брой: 42

автор:Дума

visibility 1890

Китай изпрати 25 военни самолета и три кораба към Тайван, съобщи Министерството на отбраната на самоуправляващия се остров, цитирано от АП, на която се позовава БТА.

Ведомството заяви, че 19 от самолетите са пресекли зоната за идентификация и ПВО на Тайван, а военните кораби са в Тайванския проток. В отговор Тайван е изпратил изтребители и кораби и е поставил крайбрежните системи за ПВО в режим на "близко наблюдение и реакция". 

Подобно нахлуване на китайски военни части е почти всекидневие. Това е част от т.нар. тактика на "сивата зона", чиято цел е отправяне на заплахи, създаване на предпоставки за износване на тайванското военно оборудване, изтощаване на тайванските военнослужещи и понижаване на бойния им дух. Освен това Пекин осъществява кибератаки, дезинформационни кампании и се стреми да остави Тайван без съюзници, твърди АП.

Неотдавна Тайпе обнови изтребителите си Ф-16 и поръча още 66 самолета от САЩ, както и други оръжия. Тайван удължи срока на задължителната военна служба от четири месеца на една година.

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 385

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 389

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 382

/ брой: 129

Епични провали

visibility 394

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ