Келнери да не се предлагат
На руския пазар на труда недостигат инженери и заварчици
/ брой: 149
Татяна Зикова
Работодателите трябва да отглеждат потенциалните си работници още от училищната скамейка, а целият руски бизнес трябва да се активизира за решаването на глобалните кадрови проблеми. Това се обсъждаше на заседанието на управата на Търговско-промишлената палата на Русия.
В срещата участваха ректорите на "Звездните вузове" в страната и ръководители на най-известните големи предприятия. Президентът на ТПП Евгений Примаков подчерта "най-болните точки" на влошеното кадрово здраве - слаб потенциал на инженерите и управленските кадри, остър дефицит на производствени специалисти - стругари, шлосери, заварчици и, обратното, излишък от охранители, келнери, които не интересуват бизнеса. Още по-малко високотехнологичния.
А ако към тези кадрови проблеми добавим и демографските - намаляване на трудовия пазар почти двойно, от 40 до 16 процента на трудоспособното население до 30 години, то картината става съвсем мрачна. За да се преодолее ситуацията, Евгений Примаков предложи да се създаде в страната "непрекъснат поток на подготовка на специалисти от различни нива за покриването на потребностите на всички пазари на труда". И особено внимание да се обърне за подготовката на управленски кадри и "отглеждането" на талантливата младеж. "Необходима е работа по създаването в страната на мрежа от образователни групи от профилните клакове в общообразователните училища до структури, които се занимават с преподготовка и повишаване на квалификацията на специалистите в предпенсионна възраст", каза Примаков.
Председателят на ТПП отбеляза, че отделни елементи на такава организация на образованието и сега се забелязват в Новосибирск, Ижевск, Татарстан. Може да се използва и опитът на бизнес структурите, които са се научили да изграждат система на подготовка на кадрите от началното училище до следвузовско образование. Лидерът на ТПП подвигна въпроса и как да се стимулира бизнеса да покровителства талантливите младежи.
Тук, според Примаков, засега може да се почерпи от западния опит. Днес в много страни се установява практиката, когато за опекунство над перспективни ученици се борят няколко специализирани фондове, съществуващи при университетите, научните центрове и търговските фирми. Подобни фондове в Америка например по инициатива на президента Обама днес форсирано се преориентират към помощ за надарени деца от слабоосигурени семейства. По думите на Примаков днешната ситуация, когато руските предприемачи получават едва една четвърт от съвкупните разходи на страната за наука и едва 2 процента от общите разходи за образование, е просто ненормална. Освен това днес едва незначителна част от ръководителите отделят внимание на модернизирането на управлението. И това става в условия, когато повечето държави увеличават паричните инвестиции в интелекта, в човешкия капитал.
Сред първостепенните мерки за подготовката на кадровите ресурси за модернизация Примаков изтъкна осем инициативи. В частност той съобщи, че ТПП ще настоява за разработване на руска национална система за инженерни квалификации.
Според Примаков целесъобразно е също така да се вгледаме по-внимателно в опита на Казахстан. Там при министерството на образованието и науката отдавна е учреден обществен съвет, в чиято работа участват търговско-промишлената палата и обединението на работодателите. "Всеки въпрос, засягащ подготовката на кадри, отначало се обсъжда в този обществен съвет, след това в колегията на министерството и едва накрая се отнася за разглеждане в правителството на Казахстан", препоръча практиката на колегите си шефът на ТПП.
В "касичката от идеи" на Евгений Примаков редица интересни предложения добави ректорът на МГУ, президент на Съюза на ректорите на Русия Виктор Садовничи. Според него големите частни компании и държавни корпорации биха могли да организират в големите университети т. нар. корпоративни университети, подготвящи още от началото и адаптиращи специалисти за потребностите на бъдещите работодатели.