16 Април 2024вторник08:55 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Пътешествия

Кавала - заливът на бягащия конник

С черно кафе, бели къщи и синьо море перлата на Егея посреща и зиме, и лете

/ брой: 49

автор:Ина Михайлова

visibility 2152

За много българи Кавала е желан град за почивка, за еднодневна екскурзия или за романтичен уикенд. Заливът на бягащия конник е и отправна точка на ферибота за Тасос, Лимнос, Лесбос, Хиос, Самос и Икария. Според легенда името на гръцкия град произлиза от латинското кабалеро (по-точно кабайеро - конник, рицар), защото заливът приличал на конник. В гръцкия език няма буква Б и Кабала се превърнала в Кавала. Всъщност оригиналното първо име на Кавала е Неаполис, което означава "нов град". Наричат Кавала още "малката Ница". А други я сравняват с Монако. Най-вече заради невероятните гледки отвисоко, къщите по склоновете и красивото пристанище с безброй яхти и корабчета. Кавала напомня в известна степен на нашия Велико Търново с тази разлика, че е доста по-голям град и всички къщи блестят в бяло. Затова и често ще срещнете като синоним за Кавала определението "белия град". Наричат го и "синия град". Това е заради осемте плажа в района, отличени със "Син флаг", с които местните много се гордеят.

Кавала е... малък град. Местните не са повече от 80 хиляди, а през лятото повечето "се спасяват", за да освободят място за безумния туристически поток. "Навалицата" ни грабва още по склона, по който се спускаме, за да влезем в Кавала. Спирката над града е задължителна. Има няколко нарочени от прииждащите туристи места - своеобразни панорамни площадки, тип паркинги, от които като на длан се вижда Кавала. Накацалите къщи по склоновете и пристанището със стотиците не толкова големи яхти и корабчета представляват завладяваща гледка. Само минути по-късно се оказваме на пристанището, преминавайки по стръмни плътно застроени улици, изпълнени с малки кафенета, таверни, магазинчета и... туристи. Първоначалната изненада от огромния брой мотопеди и мотори, както и от оформените специализирани паркинги за тях, бързо намира обяснение. Тесните улици и автомобилният наплив създават проблеми с паркирането. Затова местната власт е намерила разумни решения. Големите паркинги са в близост до пристанището, в края на града или до някой хипермаркет, обичайно не в центъра.

Аквадуктът Камарес е визитната картичка на Кавала. Няма начин да го подминете, дори и ако сте дошли само за няколко часа в Кавала, за да пиете кафе в стария квартал, да обиколите малките кокетни магазинчета в центъра или да хапнете гаврос (вид риба), гарниран с узо, на променадата. Аквадуктът е построен преди повече от четири столетия от Сюлейман Великолепни и освен отбранителна роля се използва и като водопровод, защото в нея са скрити тръбите на водопровода, снабдяващ града с вода от близка планинска местност. Неизменно ще съзрете и крепостта на Кавала. Местните я наричат Гарнизона. Това е най-високата точка и обикновено след романтичната обиколка из уличките на старата градска част ще стигнете и до цитаделата. Обичайните туристически обиколки ще ви отведат още до къщата на Мохамед Али, който дава началото на династията, управлявала Египет до средата на миналия век, и е смятан за баща на съвременната африканска държава. Преди повече от 200 години той построява тук имарет - място, на което се раздава безплатна храна на бедни хора, поклонници, дервиши и други, и се предлага безплатен подслон за известно време. Тази историческа ориенталска сграда се намира точно над пристанището в Кавала, с изключителен изглед. Понастоящем тя е собственост на Египет, но е реставрирана преди петнайсетина години и отдадена под наем на частно лице, превърнало я в луксозен хотел.

Хотелите в Кавала са десетки, както и таверните. Покрай пристанището има няколко, а собствениците им подканят любезно туристите да седнат под старите смокини и да зареят поглед в морето, наслаждавайки се на вкусно приготвения пресен улов на местните рибари. Повечето от сервитьорите говорят и български, а менютата почти навсякъде са триезични - гръцки, английски и български. Сетивата ви ще бъдат задоволени от сардини, сувлаки, калмари и едни от най-големите миди, които сте виждали. 

Ако след това не изпиете ледено фрапе или гръцко кафе в стария град, значи все едно не сте били в Кавала. Мързеливите кафенета на главната калдъръмена улица в старата част обикновено са пълни, не им отстъпват по привлекателност и по-модерните кафетерии. Кафето в Кавала по традиция се пие черно. Като дявола. На определени места пиенето на кафе е направо религия. Сервират го с малка чаша газирана вода, а понякога и с характерните курабии.

Черно кафе, бели къщи, синьо море. Дори и през зимата Кавала е очарователна, разказват местните. И отпиват от енергизиращата напитка, седнали под маслиновите и мандариновите дръвчета, които създават усещане за уют и феерична красота.

Тук купонът, особено през лятото, е на макс, но... не бързайте рано-рано с него. По традиция най-напред започнете със солидна вечеря, а след 22 часа може и по-весело. След полунощ забавата е гарантирана.

И, както е обичайно за Гърция, всичко се случва без особено напрежение, някак лежерно и от само себе си. И тук е легенда, че гърците са мързеливи - не, достатъчно работни са, за да им се подреждат нещата така, както им се иска. Сервитьорите например търчат като финикийци, в магазинчетата продавачките са усмихнати и любезни, а рибарите по пристанището - вечно готови да предложат услугите си.

Цялото това прелестно усещане е впечатляващо за всяка възраст. Изобилието от дребни детайли - красиви балкони, надвиснали над улиците сгради, жасминови храсти, цветя, багри, може да се снима до припадък. Целогодишно, по няколко пъти дори.

"Лас Вегас" край Равно поле се провали

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 71

200 лв. разлика в офертите за новите 35 влака

автор:Дума

visibility 431

/ брой: 71

Еврото в България пак може да се отложи

автор:Дума

visibility 452

/ брой: 71

За пръв път Иран атакува пряко Израел

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 71

Призоваваме за мир

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 71

САЩ да стоят настрана, призова Техеран

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 71

Вашингтон твърдо зад Тел Авив

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 71

Заедно

автор:Юлия Кулинска

visibility 435

/ брой: 71

Що за демокрация?!

автор:

visibility 427

/ брой: 71

Обратен ефект

visibility 410

/ брой: 71

Избори и образование

visibility 412

/ брой: 71

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ