Катар призна либийските бунтовници
Западът обмисля сценарии за бъдещето на Джамахирията, Турция готова да се вклини по суша в "защита" на демокрацията
/ брой: 72
Катар призна Преходния национален съвет на Либия, с което става втората страна след Франция, признала съвета, съобщи "Франс прес". По този начин Катар стана първата арабска страна, която признава органа, съставен от 31 представители на главните либийски градове. Съветът фактически играе ролята на опозиционно правителство с контрол върху източната част на страната.
Бъдещото на конфликта в Либия е в центъра на вниманието на италианското списание за международни отношения "Афари интернационали", което помества експертен анализ, озаглавен "Три сценария за Либия".
Първият сценарий визира "сомализация" на Либия или с други думи - раздробяване на властта и на контрола върху отделните зони до степен, която ще донесе в страната пълна анархия. Реално управлението ще бъде в ничии ръце и противопоставянето ще бъде всеки срещу всички. Този сценарий предизвиква най-много страхове, защото от него никой няма да спечели - нито полковникът, нито бунтовниците, нито различните действащи фактори на международната арена, коментират експерти.
Вторият сценарий е за разделяне на Либия на две - от едната страна Киренайка (източна Либия), от другата - Триполитания (западните територии), като зоната Фезан следва да бъде поделена поравно. Припомняме, че още от древността Киренайка е била гръцка колония, а Триполитания е принадлежала на Картаген. Едва след нахлуването на Италия през 1911 г. изкуствено е била обединена огромна територия, за да се създаде единна държава, несъществуваща преди това в историята. В средносрочна перспектива това изглежда най-вероятното решение, правейки анализ на обстановката в момента.
Третият сценарий обмися хипотезата за окончателна победа на една от двете страни в конфликта и оцеляването на Либия като единна държава. В непосредствен план това решение изглежда малко вероятно, тъй като никоя от спорещите страни не разполага с необходимите сили, за да го изпълни. Според наблюдатели революцията, която вече показва признаци на изчерпване на първоначалния устрем, вече дава признаци, че в тази обстановка евентуален напредък на бунтовниците ще бъде отбелязан благодарение на силен външен тласък и помощ, а не на собствените им сили. От друга страна, Кадафи определено има нужда от пауза на относително затишие, за да реорганизира и преоцени наличните си сили, преди да предприеме нови авантюри в територии, които са му абсолютно враждебни.
В крайна сметка е възможно раздробяване на Либия в средносрочна перспектива и последващо в далечен план ново обединяване. За подобно развитие решаваща ще се окаже външната поддръжка, заключава списанието.
Междувременно турският премиер Реджеп Ердоган обяви, че Турция предвижда да поеме управлението на летището в Бенгази (източна Либия), за което вече е сключено споразумение с ръководителите на местните бунтовнически сили. Според Ердоган така ще бъде улеснено транспортирането на хуманитарната помощ за страната. Той добави, че ще бъде изпратен граждански и технически персонал, който да осигури пълноценното функциониране на летището.