Каспийско море остана неподелено
Туркменистан получи слаба подкрепа за "Набуко"
/ брой: 268
На състоялата се в четвъртък каспийска среща на високо равнище в Баку руският президент Дмитрий Медведев и колегите му от Азербайджан, Казахстан, Туркменистан и Иран не успяха да разделят помежду си Каспийско море, съобщават агенциите.
Лидерите се договориха да съгласуват размера на националните си морски зони и да подпишат документ евентуално догодина. Липсата на договор, регламентиращ правния статут на Каспийско море, реално затваря пътя за строеж на транскаспийски газопровод, който да заобикаля Русия, съобщава в. "Комерсант". Освен заключителната декларация в Баку бе сключено единствено споразумение за сътрудничество в сферата на регионалната сигурност. Наистина документът само описва механизмите за съвместна дейност в борбата с тероризма, престъпността, контрабандата и наркотрафика, без да урежда военнополитическите въпроси. Президентът Медведев нарече документа "етапно събитие" и отбеляза, че в него е закрепен принципът, според който сигурността в Каспийския регион ще се гарантира само от крайбрежните държави. В тази връзка източник от руската делегация е пояснил, че Москва смята за напълно реална заплахата чужди държави да изградят военна инфраструктура в Каспийско море и околността.
Припомняме, че през 2003 г. Азербайджан и Казахстан отхвърлиха руската идея за създаване на обединена военноморска групировка. Баку и Астана предпочетоха да участват в програмата на САЩ "Каспийски страж", в чиито рамки Вашингтон им отпусна 130 милиона долара за модернизация на флота. Според представители на Кремъл, стратегията за национална сигурност на Русия до 2020 г. неслучайно поставя задачата за укрепване на руското военно присъствие в региона, тъй като борбата за каспийските ресурси може "да наруши силовия баланс край границите на Руската федерация". Москва явно ще запази военните аргументи за краен случай, ако не сработят икономическите, юридическите и екологическите.
Иран и Туркменистан не приемаха до момента методиката за разграничаване на морските пространства в Каспийско море. Според наблюдатели Туркменистан е променил позицията си, тъй като са намалели доходите му от продажби на газ за Русия. Досегашните противоречия бяха пречка за проекти като "Набуко" и Транскаспийския газопровод, лобирани от ЕС и САЩ, пояснява ситуацията "РБК дейли".
Иран, притискан днес до стената, включително чрез санкциите на Съвета за сигурност, също разбира, че не трябва да си създава нови врагове сред съседните държави. Иранците не разработват каспийския шелф и отказваха техните предложения, защото не желаеха след транснационалните компании в региона да дойдат някакви силови структури. В приетия документ явно е "включена норма, според която в морето няма да има никакви чуждестранни кораби под флаговете на некаспийски държави", смятат руски експерти. Ако регионалните държави "отслабят взаимодействието" в сферата на сигурността, "бъдете сигурни, че тук веднага ще дойдат други сили", цитира изявление на Дмитрий Медведев в Баку "Время новостей". Руският президент припомни и своето предложение да бъде създадена Организация за каспийско икономическо сътрудничество, но колегите му обаче не проявиха ентусиазъм, добавя вестникът.
"Росийская газета" отбелязва, че по време на форума Медведев е имал и двустранни разговори с лидерите на Азербайджан, Казахстан и Иран. Срещата с иранския президент Махмуд Ахмадинеджад бе в центъра на вниманието; според помощника на Медведев Сергей Приходко и двамата "не са избягвали неприятните теми". Медведев подчертал по-специално колко е важно Иран да продължи мирната си ядрена програма и дал за пример АЕЦ в Бушехр, чието изграждане съвместно с Русия и днешната й работа "изцяло се контролират от МААЕ", съобщава московският официоз.
Междувременно Ахмадинеджад направи редица външнополитически изявления. Той заяви, че независим международен съд трябва да разследва дали са легитимни действията на САЩ, бомбардирали Афганистан и Ирак. По думите на иранския лидер САЩ са се възползвали от събитията на 11 септември 2001 г., за да окупират двете държави, и с тези агресивни действия изцяло са променили ситуацията в региона.