Кампанията за парламентарните избори във Франция вече започна
Според екипа на Оланд промяната в страната няма да настъпи, ако се търси баланс между левицата и десницата
/ брой: 107
Мартин Нуай
Франс прес
Опит за промяна в лагера на новоизбрания президент Франсоа Оланд, предизвикателство за единството на привържениците на победения президент Никола Саркози: френската левица и десница се впуснаха вчера в нова изборна кампания - за парламентарните избори на 10 и 17 юни.
Призивите за мобилизиране на "всички онези, които искат промяна", за да дадат на президента социалист "абсолютно мнозинство" и да му позволят да се ангажира с реформи, се умножиха в лагера на победителите, докато пред очите на десницата започна да витае призракът на страна, в която левицата държи в ръцете си цялата власт.
Говорителката на кампанията на Никола Саркози, Натали Косюско-Моризе, даде тон, като призова за балансиране на властите, след като президентството, Сенатът и повечето институции са в ръцете на левицата.
"Президентът на републиката има нужда от мнозинство. Съжителство на левицата и десницата след изборите през юни няма да има никакъв смисъл", отвърна говорителят на Франсоа Оланд, Манюел Валс.
След като бе избран с малка разлика в неделя вечерта, Франсоа Оланд призова да се даде мнозинство на президента на републиката.
Но битката обещава да бъде тежка: според първите проучвания от неделя вечерта разликата между Социалистическата партия и Съюза за народно движение, партията на Никола Саркози, на първия тур ще бъде минимална ( 31 и 30 процента).
Франция е президентска република със силно участие на парламента: премиерът, назначаван от държавния глава, е от парламентарното мнозинство и ако той не е от същата политическа партия като президента, премиерът става ключова фигура в изпълнителната власт.
Французите винаги са давали мнозинство на президента, който влиза в Елисейския дворец: два пъти на Франсоа Митеран през 1981 г. и 1988 г. и на Жак Ширак през 2002 г. Случаите на съвместно управление са ставали след парламентарни избори без връзка с президентските, както беше при разпускането на Националното събрание от Жак Ширак през 1997 г.
Най-добрият резултат за Франсоа Оланд ще бъде Социалистическата партия да получи мнозинство от 577 места в Националното събрание. Победата му на президентските избори с по-малко гласове от очакваното - 51,62 процента, прави по-трудна тази цел, макар че френската избирателна система, мажоритарна и на два тура, може да позволи подобен успех.
Споразумение, подписано доста преди президентските избори, предвижда Социалистическата партия да отстъпи на еколозите няколко от спечелените избирателни райони въпреки слабия резултат на президентските избори на кандидатката им Ева Жоли (2,23 процента).
Крайната левица не влиза в президентското мнозинство, въпреки че лидерът й Жан Люк-Меланшон (11 процента на 22 април) призова да се гласува на втория тур за Франсоа Оланд.
Тя възнамерява да се измъкне от затрудненото положение благодарение на силното присъствие на Комунистическата партия в някои департаменти и призовава Социалистическата партия към единство в избирателните райони, където разединението крие риск от избиране на кандидат на крайната десница.
Националният фронт, силен в позицията си на арбитър със 17,9 процента от гласовете за лидерката му Марин льо Пен на първия тур на президентските избори на 22 април, възнамерява да се наложи като център за преструктуриране на десницата, като убеди част от нея за съвместен съюз.
Вчера депутатът от десницата Жан Пол Гаро призова за прагматично отношение в сближаването с Националния фронт. Аргумент, отхвърлен от премиера Франсоа Фийон, една от водещите фигури в Съюза за народно движение.
"Наш дълг е обединението на Съюза за народно движение. Трябва да се борим за политическите си убеждения. Не трябва нито да отстъпваме пред заплахите на левицата, която иска цялата власт, нито пред заплахите на крайната десница, чиято цел е да ни разедини, за да ни унищожи по-късно", предупредил Гаро според хора от обкръжението му.
Поражението на Саркози поставя началото на период на силни сътресения за Съюза за народно движение, макар че главните фигури се обединиха вчера следобед около досегашния президент, надявайки се да запазят единството поне до парламентарните избори.
Саркози, чиято кампания прекалено вдясно започва да бъде открито критикувана от някои негови сътрудници, вече предупреди в неделя привържениците си, че няма да води битката заедно с тях и изтъкна, че се оттегля от политиката.