Камелия Нейкова: Бюлетините за вота се печатат при занижен контрол
ЦИК започва разяснителна кампания за машинното гласуване
/ брой: 153
Бюлетините за парламентарния вот се печатат при занижен контрол и това може да доведе до съмнение в честността на вота. За това предупреди председателят на ЦИК Камелия Нейкова в тв интервю вчера. Тя уточни, че става дума за промени в наредбата за ценните книжа, с която отпада физическият контрол от служители на Министерството на финансите. По този начин се снижава контролът върху техническия отпадък при печатането на бюлетините, с който може да бъде злоупотребено, отбеляза Нейкова. Тя подчерта, че ЦИК не е била консултирана за промените в наредбата.
Няма нужда да се купуват нови машини за гласуване, защото държавата вече притежава достатъчно, за да проведе изборите, обяви Нейкова. Тя съобщи, че държавата разполага с 12 837 устройства, които са платени. "На предходните избори имаше секции, където в зависимост от броя на гласувалите избиратели имаше по две устройства за машинно гласуване. Такава преценка ще бъде направена и сега, за да не се допусне струпване на избиратели", каза Нейкова. Тя изрази надежда, че ще се намерят достатъчно подготвени хора за секционните комисии, защото не за първи път гласуваме с машини. За да няма забавяне в деня на вота, ЦИК още вчера е започнала подготовката за разяснителна кампания за машинното гласуване.
Според Нейкова е много важно всички институции да участват активно в организацията на изборите. Тя очаква скоро да се проведе среща на ЦИК със служебното правителство.
"Машините в момента се съхраняват в частен склад и се охраняват от МВР. ЦИК има договор със собственика му, докато се намери държавен имот. Той обаче изтече, но все още ново помещение не е осигурено. От началото на годината въпросът е поставян многократно", обясни Нейкова. Тя предположи, че разходите за вота ще бъдат увеличени, защото в сумата от 70,5 млн. лв., гласувана от служебния кабинет, не са включени разходите за логистични и технически дейности, свързани с машинното гласуване.
По-късно от МВнР съобщиха, че зад граница ще има около 800 секции в над 65 държави. Към вчерашна дата са получени съгласия за провеждане на изборите на 2 октомври в 4 държави - сред тях Испания и Южна Африка. МВнР ще разчита на активността на българите в чужбина, техните общности и ЦИК за диалог и съвместна работа при организацията на вота.
В сборни секции ще гласуват в Трънско
На предстоящите на 2 октомври избори жителите на 49 села в Трънско ще гласуват в сборни секции, съобщи БНР. Община Трън, която е сред най-големите по площ в страната, е сред най- обезлюдените. Само в две от селата на територията й - Ерул и Глоговица, ще има самостоятелни секции. Жителите на останалите 49 села ще гласуват в сборни СИК, като в кметството в село Вукан вота си ще упражнят жителите на шест села. Четири са градските секции, в едната от тях ще гласуват и избирателите от село Банкя.
Самостоятелни секции ще има в бившата болница в Трън, където се помещават центрове за настаняване на възрастни хора и на възрастни хора с увреждания с общ капацитет 40 души и в Дома за стари хора в село Филиповци с капацитет 55 души. Предвидени са подвижна избирателна секция за хора с трайни увреждания и подвижна секция за карантинирани лица.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.