Калоян Паргов: България може да е мост между Западния свят и Русия
България трябва да се превърне наистина в мост между Западния свят и Русия, а Европа - в зона на мира и на взаимното разбирателство. Това каза председателят на Градския съвет на БСП – София Калоян Паргов пред паметника на Съветската армия по повод Деня на победата, цитиран от Фокус.
Той не скри, че в днешна България русофобските кръгове всекидневно клеветят Русия. Те се опитват да натрапят на България „нов цивилизационен избор”, който цели да ни откъсне от дълбоките исторически и културни корени, които ни свързват. Тези кръгове са видимо малцинство у нас, но разполагайки с лостовете на манипулацията, извършват безнаказано провокации и поощряват набезите над паметниците на Съветската армия в София и на Альоша в Пловдив, каза Паргов и подчерта, че народът обаче има памет. Той посочи, че мнозинството българи, въпреки оказвания натиск, неотдавна са заявили недвусмислено, че симпатизират на Русия и руснаците, че са за приятелски българо-руски отношения в политиката, икономиката и духовната област, развивани върху равноправна основа. „Като представител на БСП се чувствам длъжен да кажа също, че България, заради геополитическото си разположение и политическата и духовна история, трябва да се превърне наистина в мост между Западния свят и Русия, а Европа - в зона на мира и на взаимното разбирателство. Както заяви председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер: „Добрите отношения между ЕС и Русия са жизненоважни за сигурността на нашия континент. Наша обща цел би трябвало да бъде възстановяването на европейския ред в сигурността, подчерта лидерът на БСП София.
9 май, убеден е Паргов, ще остане завинаги Ден на победата на мъжеството и героизма. Ден, без който нямаше да има Ден на Европа. Нека бъдем достойни за този ден, допълни социалистът и честити празника на всички присъстващи пред Паметника на Съветската армия.
България има своя принос в антифашистката борба, а БСП като приемник на българските комунисти е партия на антифашистката кауза, подчерта Каляон Паргов.
9 май 1945 г. e дата с огромно историческо значение. Дата, която трябва да остане завинаги в паметта на човечеството. Ден на Победата, но и ден, който ни напомня за ужаса на войните и тоталното насилие. Ден за призив към хората, от които зависи бъдещето на планетата, да се обединят, за да съхранят мира и бъдещето на своите народи, подчерта лидерът на столичните социалисти. По думите му, ако го няма Денят на победата, е нямало да го има Денят на Европа, в който честваме началото на европейското единство, поставено от Декларацията на френския външен министър Робер Шуман, не случайно произнесена на 9 май 1950 година. „Тук, пред Паметника на Съветската армия, построен от признателния български народ, можем с пълно право да заявим, че в световната битка срещу мракобесието на ХХ в. великите сили СССР, САЩ и Великобритания победиха, защото проявиха разум да обединят силите си по време на Втората световна война и да нанесат смъртоносен удар на нацистка Германия. Това е извод, който не бива да забравяме, най-вече в днешната ситуация, когато фашизмът в Европа и по света се възражда отново, призова Калоян Паргов. По думите му друга историческа истина, която днес сме длъжни да припомним е, че през Втората световна война най-много жертви, повече от 27 милиона, са дали съветските народи, а най-жестокия терор нацистите са упражнили над техните градове и села. Паргов обърна внимание, че същевременно Съветската армия е изиграла решаващата роля във войната, изнесе на плещите си решаващите сражения и военни операции срещу агресора.
Съветската аримя е била посрещната с цветя и радостни и искрени чувства от българския народ. Така българите препотвърдиха волята си да живеят в дружески и приятелски отношения с руския народ, напомни социалистът. Той бе категоричен, че България има своя принос в антифашистката борба и отчете, че още през 30-те години на ХХ в. героят от Лайпциг, българинът Георги Димитров е дал суровата и проникновена дефиниция на фашизма. „Големи български творци, като великия поет Никола Вапцаров, посветиха съвестта и таланта си на борбата срещу кафявата чума. В българската съпротива взеха участие десетки хиляди антифашисти - партизани, ятаци и съмишленици! Жертвите, мъчениците на свободата също са десетки хиляди. За антифашисткия принос на България допринесе и участието във Втората световна война на Първа българска армия, като част от Трети украински фронт на славния маршал Толбухин. Като социалист не мога да не подчертая, че начело на националната ни антифашистката борба застанаха членове и симпатизанти на Българската комунистическа партия и на нейния Работнически младежки съюз. В този смисъл БСП, като приемник на партията на българските комунисти, е не само партия на социалната справедливост, но и партия на антифашистката кауза, завърши Калоян Паргов.
Снимки Емилия Костадинова