23 Юни 2024неделя16:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Дойче веле":

Какво ѝ липсва на България?

Пропадането на българската конкурентоспособност с 19 места надолу спрямо 2009-та се дължи главно на лошите резултати на българския експорт

/ брой: 127

visibility 221

"Можете да произвеждате и изнасяте евтини обувки като Виетнам, но тогава не се чудете, че и жизненият ви стандарт е виетнамски", казва унгарският експерт А. Инотай по повод поредната лоша новина за българската икономика, цитиран от "Дойче веле".

Изминалата седмица донесе още една нерадостна новина за българската икономика. Швейцарският институт IMD поставя България на 57-мо място сред общо 60 страни, изследвани по показателя конкурентоспособност. Това е най-слабото класиране на България от 2006-та насам, когато страната за първи път е включена в това сравнително изследване.

Пропадането на българската конкурентоспособност с 19 места надолу спрямо 2009-та се дължи главно на лошите резултати на българския експорт, който има твърде малък принос за формирането на брутния вътрешен продукт. Едва три процента от износа имат „мирис“ на високи технологии и висококвалифициран труд. В това отношение България изостава сериозно от световните шампиони по конкурентоспособност САЩ, Сингапур, Германия и Швеция. И все повече се доближава до почти фалиралата Венецуела на Уго Чавес, която заема последното място в тазгодишната класация на IMD.

Изгубените поколения

„Преди 3-4 години България и Румъния бяха сред европейските страни с най-бързо нарастващ експорт. Но силната експортна насоченост на икономиката има не само плюсове - тя създава и условия за уязвимост при кризи и рецесии”, коментира професор Андраш Инотай, ръководител на базирания в Будапеща Институт за световна икономика. По отношение на българския експорт проф. Инотай казва, че трябва да се състои един вид преориентация към износа на стоки с по-висока принадена стойност: „Можете да произвеждате и изнасяте евтини обувки като Виетнам, но тогава не се сърдете, че и жизненият ви стандарт е виетнамски“, казва унгарският икономист.

„Фактът, че една трета от населението в икономически активна възраст няма никаква професионална квалификация и е на практика функционално неграмотно, е сериозно предизвикателство и пречка пред развитието на страната. Става дума преди всичко за ромското малцинство, което както в България, така и в Унгария преди 1990-та масово се трудеше, макар и като нискоквалифицирана работна ръка. Днес обаче младите поколения от гетата попадат тутакси в категорията на трайно безработните. За тяхната трудова и социална реинтеграция са необходими програми за временна заетост с едничката цел да им бъдат изградени поне минимални трудови навици. Защото говорим за поне две или три поколения, които от 20 години насам са на практика отхвърлени от пазара на труда. Децата на трайно безработните родители копират техния начин на живот. Те не знаят какво е да ставаш всеки ден в 7 часа сутринта, за да отидеш на работа. Не знаят как се издържа на осемчасов работен ден“, посочва професор Инотай.

Надеждата: българите зад граница

Той изтъква, че много важен ресурс за България са нейните емигранти. „Дори само малка част от тях да се завърнат с припечеленото, с натрупаните бизнес-контакти, с изградения в конкурентноспособна среда трудов манталитет, това истински ще обогати страната. При положение, че поне от три години насам финансовите трансфери на българските емигранти надхвърлят като сума чуждестранните инвестиции в страната, е крайно време българската държава да обърне внимание на този ресурс. Въпросът е как част от парите, които емигрантите изпращат в родината, да бъдат насочени към инвестиции в българската икономика. Това може да се случи, ако държавата изгради специален инвестиционен фонд, в който емигрантите да влагат парите си при съответните гаранции и доходоносност. Само по този начин българите зад граница биха могли да бъдат стимулирани да отделят част от паричните си трансфери за правене на бизнес в родината“, посочва унгарският икономист Андраш Инотай.

 

БНБ алармира за бум на фалшиви столевки

автор:Дума

visibility 185

Таксиджиите нащрек: индийците им взимат хляба

автор:Дума

visibility 1125

/ брой: 116

Алкохолът и тютюнът у нас - най-евтини в ЕС

автор:Дума

visibility 1013

/ брой: 116

Русия и Виетнам - все по-близки

автор:Дума

visibility 1251

/ брой: 116

Шолц търси решение за миграцията

автор:Дума

visibility 1048

/ брой: 116

"Хизбула" заплаши и Кипър

автор:Дума

visibility 1008

/ брой: 116

Още един провал

автор:Деси Велева

visibility 1237

/ брой: 116

По-добри времена

автор:Мая Йовановска

visibility 1106

/ брой: 116

За късия хоризонт

visibility 1081

/ брой: 116

Войната, която пак ни напомня: "Хора, бдете!"

автор:Евгений Белий

visibility 1135

/ брой: 116

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ