28 Април 2025понеделник22:34 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

На фокус

Какво разбираме под иновации?

Новото министерство на Даниел Лорер трябва да има обща концепция с МОН и икономиката

/ брой: 7

автор:Дума

visibility 1189

Емануел МУТАФОВ


След като през лятото на 2021 г. започна на функционира Държавната агенция за научни изследвания и иновации (ДАНИИ) към новия Министерски съвет, от декември функционира и новосъздаденото Министерство на иновациите и растежа. Досегашната заявка на ДАНИИ е, че ще управлява европейски средства в размер на 860 млн. евро по програмата "Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация". Основна цел на споменатата европейска програма би трябвало да бъде да свърже бизнеса и науката, които да работят заедно и да насърчават трансфера на технологии. Досега такива дейности бяха разпределени между МОН (с програмата "Наука и образование за интелигентен растеж" (НОИР) и Министерството на икономиката (с програма "Конкурентоспособност").

В европейски план подобни на ДАНИИ структури са швейцарската Innosuisse и британската Innovate UK - звена, които отговарят за връзката между науката и пазара, улесняват технологичния трансфер от науката към фирмите и подпомагат пазарното приложение на нови идеи. И докато двете споменати организации са в държави извън Европейския съюз, то в Кралство Испания от 2018 г. съществува "Общ изследователски център за трансфер на знание и иновации" (Transfer of Knowledge and Innovation) към Университета на Кордоба. И всички тези тенденции са заради залегналата концепция за "иновациите" в програмата "Хоризонт Европа 2021", т.е. става въпрос за административни звена, които ще контролират разпределение на европейско финансиране. 

Чрез кандидатстване по програмата "Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация" ще се насочват средства към бизнеса и научните среди, ще се работи с центровете за върхови постижения и центровете за компетентност, създадени със средства от досегашната програма НОИР, ще се цели трансформация и на българската икономика към икономика с добавена стойност, т.е. с перспектива за растеж. 

Под иновации обаче колкото у нас, толкова и на европейски ниво, се подразбира предимно новото в технологията и индустрията, т.е. 

акцентира се върху тяхната приложност

и свързаността им с т.нар. точни науки. В съвременните общества, освен технологии, патенти, индустрия, бизнес и икономика, би трябвало да съществуват култура, изкуства и духовност. Затова неслучайно в "Хоризонт Европа" са залегнали следните фрази и понятия: "Зелените" технологии и материали, използвани за културното наследство; нови методи за публично управление и устойчиво финансиране на музеите и на други културни институции; културните и творческите индустрии като движеща сила на иновациите и конкурентоспособността; опазване и укрепване на културното наследство посредством авангардните цифрови технологии; традиционните занаяти в бъдещето - нов подход; към конкурентна и устойчива европейска музикална екосистема; игрите и културният облик на нашето общество; по-екологичен начин на живот в творческите и приобщаващите общества посредством архитектурата, дизайна и изкуствата. С други думи, забелязват се наченки на разширяване на концепцията за иновациите, които по-скоро имат връзка с идеята за 

"трансфер на знание"

и осъществяват връзка с хуманитаристиката и изкуствата.

И у нас в момента е от първостепенно значение да се избистри концепцията за "иновации и обмен/трансфер на знания", т.е. за разпространение на научноизследователската дейност сред обществото в широкия смисъл на думата и във всички области; създаване на изключително привлекателна точка за дейностите в сферата на иновациите и предаването на знания и творчески практики в областта на изкуствата и хуманитарните науки. Иновационните събития и програми съдържат у себе си огромни възможности за всички участници в тях (изследователски групи, университетски фондации, компании и институции, възползващи се от предаването на знания) - но преди всичко за обществото, крайния потребител на всички тези дейности, оценяващ социалното въздействие на изследователската дейност.

Истинската научноизследователска дейност съдържа в себе си новост, а нерядко за достигането до нейния продукт се използват иновативни методи и методологии. Затова разделянето и/или противопоставянето на научните изследвания от иновациите буди недоумение поне в сферата на европейските административни клишета, усложнени и от чудовищна бюрокрация, която борави с преводни и неизяснени формули.

За постигане на оптимален ефект от стратегиите за предаване на знания и иновации 

в областта на изкуствата и хуманитарните науки

(с несъмнен потенциал, като се има предвид богатството и многообразието на изследванията в сферите на неексперименталните науки) е необходимо да се обединят инициативите и стратегиите, за да се увеличат многократно ефектът и продуктивността на вложените усилия.

Вече се търси на европейско ниво консенсус в рамките на университетите, и най-вече - между факултетите по изкуствата и хуманитарните науки, какво точно се разбира под "предаване на знания и иновации" в тези области. От съществено значение е консенсусно да се дефинира какво точно означава тази концепция и за научните изследвания на изкуствата и хуманитарните науки, още повече на фона на модела за предаване на знания и иновации, в който най-често доминират приложните науки.

Необходимо е в държавни институции от типа на новото Министерство на иновациите и растежа у нас да участват представители на други институции и на бизнеса, способни да разработват съответни стратегии и да създават критична маса, когато става дума за представяне на хуманитарни и художествени иновации пред обществото. В този смисъл се налага да са разчита на бизнес конференции и търговски камари, както и на обществените органи, ръководещи научните институти и висшите училища. 

По силата на всичко това, целейки както да се консолидират многостранните усилия, така и да се изработят общи стратегии за по-точно дефиниране, трябва да се предложи още в началото на френското председателство на ЕС през 2022 г. провеждането на поредица от съвместни инициативи като кръгли маси, дискусионни форуми за дефиниране на модела за обмен на знания и иновации и в тези дисциплини, изучаване и оценка на успешни проекти в областта на изкуствата и хуманитарните науки, установяване на контакти и увеличаване на ефективността на взаимодействието с компании и институции, заинтересовани от обществените и икономическите постижения на изследователската дейност в тези области. Трябва да се има предвид, че развойната и научноизследователската дейност в областта на изкуствата и хуманитарните науки има за основа културата, творчеството, обществената ангажираност, критиката. В резултат би трябвало 

да се изготвят консенсусни документи

с обществен, медиен и политически отзвук, които да бъдат консултирани и модерирани преди всичко от Министерството на образованието и науката.

Главните стратегически насоки, които в момента изглеждат най-обещаващи за предаването на знания в областта на изкуствата и хуманитарните науки, са: а) Дигиталните хуманитарни науки (изкуственият интелект, компютърната лингвистика, цифровото общество, дигиталните изкуства и т.н.); б) Комуникационните предизвикателства (фалшивите новини, постистината, свободата на изразяване, социалните мрежи, новите форми на аудио-визуално общуване); в) Иновациите и общественото посредничество на изкуствата и хуманитарните науки (посредничество, интеграция, миграция); г) Културно наследство и туризъм (знание, консервация, експлоатация); д) Изкуствата, хуманитарните науки и здравето (етика на биологичните изследвания, обучение в хуманност на лекарите, терапевтичните ползи от културата и изкуствата); е) Изкуствата, хуманитарните науки и бизнесът (инструктиране, философски консултации, бизнес етика, теория на аргументацията и преговорите); ж) Наука и изкуство (възможности за плодотворни взаимовръзки между експерименталните науки и художествения изказ). 

В обобщение, предлагам новото Министерство на иновациите и растежа да намери начин да включи както в названието, така и в дейността си формулировката "трансфер на знание", да работи в тясно сътрудничество с Министерството на образованието и науката, което номинално и отговорно се занимава с научните изследвания и тяхната новост/иновативност. Както и да се инициира дебат за концепцията за иновациите и тяхната понятийна широта, обхващаща също хуманитарните науки и изкуствата, който може да се състои на общоевропейско ниво още през януари 2022 г. на Съвета на министрите на образованието, научните изследвания и иновациите.

Европа, освен технологии, индустрия и икономика, е преди всичко дух и традиция. На традицията и духовността се дължи най-вече растежът на обществата на Стария континент, тъй като без тях Европа се лишава от фундамента си, а донякъде - и от предимството си.

Поскъпват повечето основни храни, плодовете и зеленчуците

автор:Дума

visibility 2142

/ брой: 76

България обновява жп състава си с инвестиция за 1 млрд. лв.

автор:Дума

visibility 1799

/ брой: 76

БНБ завиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 680

/ брой: 76

Хотелиерите по морето вдигат цените с минимум 10 на сто

автор:Дума

visibility 2081

/ брой: 76

Вучич се среща с Тръмп и Путин

автор:Дума

visibility 2527

/ брой: 76

Юридически прецедент с изборите в Румъния

автор:Дума

visibility 1439

/ брой: 76

Бардела е готов да замени Льо Пен

автор:Дума

visibility 988

/ брой: 76

Властта и телата на дясното

автор:Александър Симов

visibility 1486

/ брой: 76

Опапване

visibility 1516

/ брой: 76

Един живот в името на България

visibility 2132

/ брой: 76

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ