29 Март 2024петък17:53 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Няколко думи

Какво от това

/ брой: 81

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1873

Банковата статистика сочи, че през месец март депозитите на домакинствата са се увеличили със 7,2 на сто спрямо същия месец година по-рано. Това едва ли е изненада, защото подобна тенденция съществува отдавна. Логичен обаче е въпросът, какво от това, щом българинът не става по-богат, а обратно. Пак статистиката показва, че заедно с депозитите нарастват и кредитите, и то с по-бързи темпове. Жилищните кредити са 11.053 млрд. лв. и се увеличават на годишна база с 14.8 на сто. Потребителските кредити възлизат на 11.540 млрд. лв. и нарастват с 10.4 на сто спрямо март 2019 г.

Като говорим за депозити две неща са особено важни - тяхната стуктура и покупателната им способност. И ако у нас се появяват депозитни милионери, то много по-бързо се увеличават  хората с влогове до хиляда лева. Те вече са над 6,2 милиона. Така ножицата между богати и бедни се разтваря все повече, вместо да е обратното. Оказва се, че колкото по-богат е един човек у нас, то и спестяванията му растат по-бързо. Докато при бедните хора има тенденция за закриване на влогове, за да се покрият всекидневните нужди на семейството. Тази тенденция в условията на коронакриза ще се задълбочава.

Що се отнася да покупателната способност на българина, и там картинката отдавна стои непроменена. Една пета от българите са живели в тежки материални лишения през 2019 г., показват данни на Евростат. Това поставя България на първо място в рамките на ЕС по дял на населението, което изпитва материални трудности.

Това означава, че домакинствата не могат да си позволят поне четири от следните категории: да плащат сметките си навреме, да отопляват адекватно дома си, да посрещнат неочаквани разходи, да ядат месо или риба редовно, да отидат на едноседмична ваканция, да имат телевизор, пералня, кола, телефон.

Домакинствата у нас са с най-слаби възможности и по друг критерий - потребление на стоки и услуги в рамките на целия ЕС, като т.нар. действително индивидуално потребление (пак по критериите на Евростат). В нашата страна то е било едва 56% от средното за съюза. България заема последна позиция и в класацията на Евростат за БВП на глава от населението, измерен чрез стандарта на покупателната способност (PPS). Индикаторът PPS е де факто изкуствена парична единица, която елиминира разликите в ценовите равнища между отделните държави. По този начин с една единица PPS се купува еднакво количество стоки и услуги във всички страни членки. Този показател за нашата страна е едва 51% от средния за ЕС, като далеч напред са държави като Хърватия (63%), Румъния (65%), Латвия (69%) и Унгария (71%).

Българската спестовност има и друга черта. Оказва се, че според официалната статистика нашенци държат над 500 милиона лева на влог в Австрия и Швейцария, и по-малко в данъчни оазиси като Андора, Монако, Лихтенщайн, остров Ман. По едно време министър Горанов беше се засилил да разкрива на кого са тези пари, но много бързо се отказа.

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ