10 Ноември 2024неделя21:51 ч.

ВРЕМЕТО:

В понеделник над Северна и Източна България ще преобладава облачно време, на места с валежи, главно от дъжд, докато над Югозападната ще има повече слънце. Във вторник облачността ще се разкъсва и намалява, а валежите постепенно ще спират, но в сряда на места отново ще превали, главно в западната половина от страната. В понеделник над Северна и Източна България ще преобладава облачно време, на места с валежи, главно от дъжд, докато над Югозападната ще има повече слънце. Във вторник облачността ще се разкъсва и намалява, а валежите постепенно ще спират, но в сряда на места отново ще превали, главно в западната половина от страната.

Актуално

Какво да се прави?

Главното, в което генерал Радев трябва да убеди избирателите, е, че няма да се впише в прогнилото статукво и ще иска да направи промени в опозорената президентска институция

/ брой: 209

visibility 451

Николай Шопов
 

    Разбира се, че това е заглавие, взето от Чернишевски. Може да има и друго, но ми се струва, че това е най-подходящо. Какво трябва да се направи, за да спечели БСП президентските избори. Не смятам, че отговорът на този въпрос е лесен. Напротив, много е труден и едва ли някой може да даде прост и печеливш отговор. И Изпълнителното бюро, и Предизборният щаб ще бъдат изправени пред много трудности. Тук няма да става въпрос дали са резки движенията на Корнелия Нинова, дали е подготвена или какво става с резултатите от допитването. Защото то беше направено така, че каквото и да направи ръководството, все ще може да се оправдае с резултатите от допитването.
Както и да коментираме тези и други въпроси, те няма да решат изхода от изборите. Все пак един въпрос трябва да бъде коментиран. Защото той е    

изключително принципен

и предизвика буря в БСП. Става дума за предизвестената раздяла с АБВ. Защо е предизвестена раздялата с АБВ? Защото предварително не се стигна до разбирателство по принципните въпроси. А те бяха ясни и видими от много време. АБВ има определена позиция за президентската институция - да бъдат увеличени правомощията на президента. БСП отстоява позицията за парламентарна република. От АБВ нееднократно заявяват, че няма ляво и дясно. БСП твърди, че е лява партия и такова разделение съществува. АБВ участва в правителството на ГЕРБ, подкрепя неговата работа, гласува съвместно закони, срещу които БСП е против, направи промени в пенсионните закони, които не бяха приети от БСП. Е, при такива принципни различия трябваше ли да се отива към издигане на обща кандидатура за президент? Не че не може да се издига въобще. Ясно е, че първо трябваше да се изгладят принципните различия и тогава да се тръгне към издигане на обща кандидатура за президент. Първо принципите и тогава имената. Явно стана обратното. И затова няма нищо изненадващо, че се стигна до раздяла. Но станалото, станало. Вече е минало. Просто трябва да се направят необходимите изводи за в бъдеще.
    Сега пред БСП основният въпрос е президентската кампания. И в нея има един много сложен въпрос за разрешаване. Проблемът е, че изборите за президент, които по правило трябва да са мажоритарни, всъщност сега ще бъдат чисто партийни. Този извод се налага от късното обявяване на кандидатите за президент. В закона не е записано, че кандидатите трябва да се обявяват примерно година по-рано. Всяка партия има право да обяви кандидатурата си, когато сметне за целесъобразно. ГЕРБ разчита на партийна кандидатура, защото смята, че така ще спечели изборите. За тях партийното гласуване е удовлетворяващо, защото са убедени, че имат повече гласове от БСП като партия. Това е и една от причините, за да не обявят кандидата си.
За ГЕРБ няма значение кога ще кажат името на кандидата си, защото те нямат намерение да го налагат в обществото като национална, мажоритарна фигура. Те вярват в партийното гласуване и смятат, че който и да посочат ще победят. Дали това няма да им изиграе лоша шега?

    Не така стои въпросът с БСП

Тях партийното гласуване не би трябвало да ги удовлетворява, защото то няма да им донесе успех. Пред БСП стои трудната задача да намерят способи да превърнат партийното гласуване в мажоритарен вот, от партийна кандидатура, кандидатът да се превърне в национална фигура, да привлече избиратели от други обществени слоеве и среди.
    Тази задача е изключително трудна по много причини. Първата е, че няма време. Два месеца са недостатъчни да се наложи едно име в общественото съзнание, да спечели доверието на избирателите. Втората е, че генерал Радев не е фигура широко позната в обществото. Да, той е познат в армията, има авторитет сред военните, но това не е достатъчно. Трето, БСП няма трансмисиите, чрез които да наложи името му в обществото. Има на разположение вестниците ДУМА и "Земя" и може би един-два сайта, което е твърде малко. Националните телевизии, радиостанции и преса освен платените минути и публикации няма да сторят нищо друго.
Ще кажете, че и за другите партии е така. Нека не се заблуждаваме, защото имаме достатъчно доказателства за индиректно влияние и пропаганда. Когато говорим за трудности, не трябва да се изпада в песимизъм и отчаяние. Както казваше един голям режисьор, недостатъкът трябва да се превърне в предимство.
    Регистрирането на кандидата за президент не е от името на БСП, а от Инициативен комитет. Не е обаче толкова важно как ще стане. По-важно е изборът да се превърне в мажоритарен, в личностен. И двата начина имат своите достойнства. Смята се, че чрез Инициативен комитет ще се разшири подкрепата, ще се привличат избиратели от други среди, ще се активизира обществената енергия. Този начин има и своите недостатъци, защото някои ще кажат, че БСП бяга от отговорност, а може би и твърдите избиратели на партията ще бъдат недоволни.
    Обезличената президентска институция при сегашния президент, неадекватните действия на Плевнелиев, понякога комичините му изяви са достатъчно доказателство как с партийно гласуване, с посочване на кандидата с почукване по челото не трябва да се избира президент.
    Това, че генерал Радев не е бил в политическия живот не е слабост и може да се обърне в предимство. На гражданите им е омръзнал безвкусният политически живот. Дотегнало им е

от безлични и послушни лица

Появяването на едни и същи политици предизвиква досада, защото се знае вече какво ще кажат. За избирателите генерал Радев е ново лице. Това предизвиква интерес и любопитство. Това е предимство, което трябва да бъде използвано. От неговата биография личи, че той има необходимата подготовка и образование да бъде един добър президент. Приказките, че военните са неподготвени за политическа дейност са неоснователни и смешни. Примерите са много, но ще спомене само три. Генералите Айзенхауер, Де Гол и Колин Пауъл. Досегашните публични прояви на генерал Радев вдъхват увереност, чувството, че е отговорен, балансиран и патриот. Една от основните отговорности на президента са въоръжените сили. Той е и главнокомандващ. Има ли по-подготвен кандидат от генерал Радев?
    Главното, в което генерал Радев трябва да убеди избирателите, е, че няма да се впише в прогнилото статукво и ще иска да направи промени в опозорената президентска институция. Ще бъде наистина обединителна фигура, която няма да разделя нацията. Ще защитава националните интереси и няма да служи на задкулисието.
    В българския политически живот от години няма сериозни политически дебати. По телевизиите се разиграват пошли водевили, имитиращи дебати. Задача на БСП е в тази кампания да предизвика истински политически дебати, в които да се отговори от леви позиции на многобройните въпроси и проблеми. Защо да не изберем кандидат на левицата, след като видяхме какви проблеми ни докара десният президент. Ето защо е важно да не се допускат вяли псевдодискусии. Не трябва да се дискутират измислени проблеми и теми. Такива са дали сме за НАТО и ЕС или за Русия. Това е напълно измислена дискусия, в която ще се опитат да вкарат генерал Радев. Не това е проблемът на България, защото ние сме членове и на двете организации и никой не поставя под съмнение това членство. Що се отнася до Русия ясно е, че отношенията трябва да бъдат от взаимен интерес, да не са конфронтационни, а доброжелателни. Да не си измисля като досегашния президент, че ще има руски десант в България или пък, че САЩ и България ще удържат руската агресия в Черно море.
Генерал Радев трябва да даде доказателства, че няма да слуша суфльори,

да изпълнява натрапени му роли

а ще защитава националните ни интереси. Дебатите трябва да бъдат съсредоточени върху истинските проблеми - вътрешни и външни. Да се спре обезличаването на армията, да има истинско разделение на властите, външната ни политика да бъде балансирана, а не подчинена на външни интереси, да бъдем истински суверенна държава, а не други да охраняват границите ни, националната ни сигурност да бъде обезпечена, да запазим националната си идентичност и много други.
    Тогава има надежда кампанията да не бъде безлична, без съдържание, без отговори на важните въпроси, без ясни позиции. Тогава има надежда да направим правилния избор и да победи достойният кандидат, какъвто несъмнено е генерал Радев.



Снимки Благовеста Цветкова

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 2678

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 2586

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 1547

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 2388

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 2541

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 2635

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 2721

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 2870

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 2323

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 2361

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 2413

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 2034

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ