16 Август 2024петък12:05 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Търсене Американски професор създаде уникален научен център в Москва

Как в твърдия пламък да се получи вълшебна керамика

Вече втора поредна година професорът от Университета „Нотър Дам” в щата Индиана Александр Мукасян прекарва отпуската си в Москва. Там той всъщност не си почива, а се занимава с изследвания.

/ брой: 236

visibility 60

Аркадий Симонов

Националният изследователски технологичен университет „МИСиС” покани световноизвестния учен да създаде научен център по едно от направленията на нанотехнологиите.
Областта на интереси на професор Мукасян е твърдия пламък. В тази област той е един от най-известните в света специалисти. Междувпрочем, тази технология е създадена в СССР от неговия учител академик Александър Мержанов. Тя позволява да се съединяват трудно разграждащи се елементи, например, въглерод с тантал. Днес това е най-здравият изкуствен материал в света от всички, създадени от науката.
- В какво се съдържа същността на метода? – обяснява професор Мукасян. – Взимате тантал и въглерод на прах, смесвате ги, след това в точка с обем от един кубически милиметър насочвате лазерен лъч. Локалното нагряване предизвиква реакция, от която се отделя огромно количество топлина. Тя бързо, като пожар, се разпространява по целия обем на веществото, като за секунди го превръща в огнеупорен танталов карбид. Всичко протича във вакуум, при това не става никакво топене и не се образуват газове. От тук идва названието – твърд пламък. Неговото най-голямо достойнство в сравнение с традиционните начини за получаване на този материал е очевидно: голяма икономия на енергия. Така е, защото обикновено се използват специални пещи, високи температури и синтез в течение на десетки часове. А тук всичко е бързо, качествено и евтино.
На пръв поглед това изглежда нереално, защото е добре известно, че високите температури и нано са несъвместими. При загряване наночастиците започват да се увеличават и се губи целият ефект от нано. Ученият успява да получи танталов карбид, който е 30 пъти по-евтин от направения по традиционен начин.

 

Радев подписа закона против гей пропагандата

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 156

Арестуваха управителката на опожарения хоспис в Банкя

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 156

Столичани скочиха срещу новия сайт на ЦГМ

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 156

Доган по документи се разделя с ТЕЦ "Варна"

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 156

Производствените цени в селското стопанство спадат

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 156

Украйна може да се откаже от ядрени ни реактори

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 156

Съединените щати не са световен полицай

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 156

Жалба в Гърция за пожара до границата

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 156

Нови версии за атаките срещу "Северен поток"

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 156

Накратко

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 156

Ни чул, ни видял

автор:Аида Паникян

visibility 1

/ брой: 156

Политически цайтнот

visibility 1

/ брой: 156

Пропадането на Източна Европа

автор:Боян Дуранкев

visibility 2

/ брой: 156

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ