Как се обработва и съхранява кожата на дивеча?
/ брой: 253
Васил Сердаров
Одраната кожа от косматия дивеч трябва да се почисти от останалите по нея мускулни парченца, ципи, мазнини и др. Особено голямо старание трябва да се влага при почистване на кожата на главата. Почистването на месестата част по устните (бърните) на едрите бозайници се прави много прецизно, за да може тънката кожица по устата да остане здрава. Мускулната тъкан се изрязва внимателно. Възглавничките или копитата се почистват също най-старателно. В много случаи въпреки доброто почистване на кожата по нея остава значително количество мазнина. Почистването й е задължително. Добри резултати се получават, ако върху вътрешната страна на разстланата кожа нанесем тънък пласт от кашообразен гипс. Така го оставяме да престои 2-3 дни, през което време гипсът поема мазнината. След това почистваме кожата от гипса. Отстраняваме го лесно чрез разчупване и остъргване със скалпел.
Почистената кожа разстиламе и осоляваме от вътрешната страна с обикновена готварска сол. Дебелината на пласта сол трябва да бъде от 0,5 до 1 см. След осоляването прибираме кожата към средата от крайниците, главата и опашката и накрая двете страни от хълбоците. След това я навиваме на руло, завиваме я в хартия и я оставяме да престои така 4-5 дни.
Осоляването на кожата е задължително условие, ако искаме да я предпазим от загниване. Освен това солта помага косъмът да се заздрави. Прясно одраната кожа е прекрасна среда за развитие на най-различни микроорганизми (гнилостни, плесенни, ферментни). Като осолим кожата, тази среда се променя и се прекратява тяхното развитие. Един съществен показател, че тя е добре осолена е пускането след 4-5 дни на така наречената саламура. Тя се получава от разтопяването на солта под действието на наличната влага в суровата кожа.
След 4-5 дни престояване осолената кожа трябва да се почисти от мездрата (вътрешния пласт на кожата), която сега по-лесно се отделя. Почистването става със скалпел, нож или още по-добре със стъргалка, която можем сами да си направим от дебела ламарина. С него се остъргват всички останали ципи, парченца мускулна тъкан, мазнини и др. Тези остатъци по главата се отстраняват малко по-трудно, затова тяхното почистване става бавно, като се изрязват грижливо дебелите места с нож. Трябва да се помни, че кожата не се мездри по дължина, за да не се разтегне.
Сега вече измездрената кожа следва да се ощави. Ако обаче нямаме възможност да сторим това своевременно, за да запазим кожата, трябва наново да я осолим и съхраним, като я навием на руло по познатия вече начин. Кожата трябва да се държи на такова място, че да не бъде нападната от насекомни. Най-добре е, ако се прибере в шкаф, където е поставен нафталин или дихлорбензол.