26 Юли 2024петък08:29 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Средният размер на пенсията съществено ще нарасне през следващите години

Как правилно да се похарчат парите?

Майчинският капитал да се получава в налични пари и да се излиза в пенсия, когато човек реши. Това са варианти на закони, които сега се разглеждат в правителството и в държавната Дума.

/ брой: 69

visibility 60

Марина Грицюк

Тези идеи бяха изказани на разширеното заседание на управлението на Пенсионния фонд на Русия (ПФР). Както каза началника на ПФР Антон Дроздов, 3.3 милиона души вече са получили сертификат за майчински капитал. Ежегодно от федералния бюджет за това се отделят 160-170 милиарда рубли. Над 90 процента от руснаците го използват за подобряване на жилищните условия. 15.8 процента от семействата вече са изразходвали напълно средствата от капитала.
Същевременно, по думите на Дроздов, са известни случаи, когато майчинският капитал е изтеглен с помощта на „сиви схеми”. Например, семейството уж купува жилище с помощта на агенция за недвижими имоти, но реално всъщност се придобива стара порутена постройка, в която е невъзможно да се живее, а семейството получава на ръка 30-40 процента от този капитал. Останалите средства отиват при посредника и другите участници от схемата.
Във връзка с това, каза Антон Дроздов, е необходимо или да се затегне контрола над използването на семейния капитал, или напротив, „да се премахнат необоснованите ограничения”. Правителството е склонно да приеме по-скоро втория вариант.
Както поясни депутатът от държавната Дума Валерий Рязанский, „има благополучни семейства с нормални жилищни условия и децата им имат възможност да получат образование на бюджетна основа. Но при тях може да възникнат други потребности”, - каза той като поясни, че може да са нужни пари например за лечение на децата, за ваканция, за транспорт. Особено голяма нужда от налични пари изпитват самотните майки и семействата с деца-инвалиди. Междувпрочем, засега няма конкретно решение. Въпросът се обсъжда.
Що се отнася до пенсиите, то, по думите на ръководителя на Комисията на държавната Дума по труда, социалната политика и ветераните Андрей Исаев, в бъдеще руснаците ще имат следния избор: да излязат в пенсия при достигане на съответната възраст или да изчакат до по-късно. Ако човек избере за себе си втория вариант, то неговата пенсия в бъдеще ще бъде по-висока спрямо тази, която би получавал, ако излезе навреме на пенсия. Колко ще е по-висока тя, Исаев не уточни. Той поясни, че това може да е изгодно за хора, които имат стабилна работа и заплата, които не винаги имат морална или материална нужда да се пенсионират на 55-60 години.
От думите на Исаев се подразбра, че правителството подготвя и други решения в тази област. През тази година средният размер на трудовата пенсия и на пенсията по възраст ще се повишат съответно до 9 800 и 9 300 рубли, а социалната – до 5 900 рубли. През 2014 г. техният размер трябва да бъде съответно 11 700, 11 200 и 7 300.



 

Приеха на първо четене актуализацията на бюджета

автор:Дума

visibility 594

/ брой: 140

Властта изтегли още 200 млн. лв. нов заем

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 140

В Румъния влезе в сила данък лукс

автор:Дума

visibility 608

/ брой: 140

Болести по животните дебнат на границата с Турция

автор:Дума

visibility 617

/ брой: 140

Провал на реформата за абортите в Полша

автор:Дума

visibility 650

/ брой: 140

Забраниха Хамбургския ислямски център

автор:Дума

visibility 604

/ брой: 140

Не носете ножове в Гърция

автор:Дума

visibility 671

/ брой: 140

Накратко

автор:Дума

visibility 587

/ брой: 140

Строителни илюзии

автор:Евгени Гаврилов

visibility 613

/ брой: 140

За казуса "Ненчев"

visibility 644

/ брой: 140

Враждата Баку-Париж

автор:Юри Михалков

visibility 610

/ брой: 140

Гавра

автор:Барбара Пейчинова

visibility 580

/ брой: 140

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ