Как да премахнете котлен камък от електрическа кана или чайник
Водата съдържа различни минерали и соли в различни количества. Някои от тях, калциеви и магнезиеви соли, образуват твърда утайка при кипене. Колкото повече соли във водата, толкова по-бързо се появява слой котлен камък. Разбира се, водата може да се пречиства с помощта на филтри, но това само ще забави образуването на варовик. В обикновените чайници котленият камък се образува по дъното и вътрешните стени, а в електрическите чайници - върху нагревателния елемент, който влиза в контакт с водата.
Много производители на чайници и кани препоръчват използването на специални препарати за отстраняване на котления камък. Тях можете да ги откриете почти във всички магазини и супермаркети. За да премахнете варовика, трябва стриктно да се придържате към инструкциите и препоръките на почистващото средство, за да не повредите частите на устройството.
Електрическата кана загрява водата бързо и ефективно и като цяло не изисква много поддръжка. Има обаче нещо, за което трябва да внимавате - отлаганията на магнезиеви и калциеви соли от твърдата вода по вътрешните му стени. Колко често ще премахвате котления камък от електрическата си кана ще зависи от това колко твърда е водата ви, казват експертите. Можете да премахнете мащаба с импровизирани средства.
Почистване с оцет
Налейте в каната 1 литър вода и 100 мл оцет, включете каната да заври водата и оставете да накисва за 5-10 минути. Тази процедура повтаряте и оставяте да накисва за 20 минути. Излейте сместа и измийте внимателно с мека гъба. Сварете получената смес и оставете каната да изстине за 20 минути. След това я изплакнете няколко пъти с чиста вода. Избършете вътрешността на електрическата кана с мека гъба или кърпа. За да се отървете от вкуса на оцет, сварете чиста вода и я изхвърлете.
Почистване с лимонов сок или лимонена киселина
Смесете 20 мл лимонов сок или една супена лъжица лимонена киселина с около 1,5 литъра вода. Оставете разтвора да заври, след което го оставете да ври около 15 минути. Оставете разтвора ад изстине и изсипете останалото в съда. Изплакнете чайника обилно с чиста вода.
Почистване със сода бикарбонат
Напълнете чайника поне наполовина с чиста вода, след което добавете една до две чаени лъжички сода за хляб. Разбъркайте водата, така че содата да се разтвори. Сварете вода, след което оставете сместа да ври 20 минути. След това изплакнете чайника с вода, избършете дъното и стените с гъба или мека кърпа. За да сте сигурни, че сте се отървали от остатъците от сода за хляб, изплакнете отново добре чайника.
Методите за почистване са еднакви, независимо дали електрическата ви кана или чайника е от стъкло, керамика или неръждаема стомана, отбелязва списанието. Ако натрупването е особено силно или решите да почистите чайника за първи път от една година, почистващият разтвор може да се остави за една нощ. Ако в каната има монтиран филтър, повечето производители препоръчват да го отстраните и да го изплакнете под течаща вода, след което да го избършете с чиста кърпа.
В сравнение с популярните домакински химикали , естествените продукти са по-безопасни, по-евтини и по-малко вредни за околната среда. Спасяването на природата и поддържането на дома чист ще помогне на прости компоненти, които лесно могат да бъдат намерени в кухнята или в най-близкия магазин.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.