23 Юни 2024неделя22:14 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Кафе за "чайници"

Как правилно да се пие ободряващата течност

/ брой: 115

visibility 142

Татяна Володина

Днес е пресметнато, че годишно на всеки жител на Земята се падат над 4 кг кафе. В дореволюционна Русия кафето се е смятало за питие на елита и употребата му годишно е достигала едва до 100 г на човек. През съветската епоха кафето беше модно сред интелигенцията и хората на умствения труд. Днес в Русия го пият всички. Потреблението на кафе е нараснало до 2 кг на човек годишно. Но в същото време, твърдят специалистите, ние изобщо не умеем да го пием правилно. Какво трябва да се знае, за да не ни вреди кафето?

Какво има в разтвора?

Повечето от нас започват новия ден с чаша разтворимо кафе - става бързо и няма нищо сложно в приготвянето му. А след това и през деня го пием неведнъж. Това обаче далеч не е най-полезният навик. Диетолозите изброяват най-малко пет причини, за да се въздържим от употребата на разтворимо кафе:
1. Делът на същинското кафе, като правило, е по-малко от една четвърт от субстанцията. Останалото са оцветители, ароматизатори и други подобни. Особено ако използвате евтино кафе от ниско качество.
2. Мнозина смятат, че вредата от разтворимото кафе намалява заради ниското съдържание на кофеин. Но кофеинът, който се съдържа в питието, излиза от организма за няколко часа, а същата доза кофеин от разтворимото кафе ще излиза близо 10 часа. Така че честата употреба на разтворимо кафе може да доведе до лека предозировка с кофеин.
3. Има разтворимо кафе изобщо без кофеин. Но и то не е безвредно, защото спомага за образуването на камъни в бъбреците. В същото време обаче и не ободрява кой знае колко.
4. Разтворимото кафе е с по-висока киселинност и не е препоръчително да го пият хората, които имат стомашни проблеми, особено на гладно. Или поне да си сипват мляко в кафето.
5. Тези, които се притесняват за фигурата си, трябва да знаят, че консервантите, които са толкова много в разтворимото кафе, влияят негативно на обмяната на веществата, провокират образуването на целулит.
Освен това се смята, че кафето "измива" от костите калция и пречи на абсорбирането му. Освен това извежда от организма желязото, магнезия, фосфора, калия и натрия. Засега обаче тези твърдения не са напълно доказани. Но трябва да се имат предвид тези подозрения за вредните ефекти.
С други думи - предимствата на разтворимото кафе имат изключително битов характер: удобно е за съхранение и е бързо за приготвяне. За съвременния ритъм на живот това са солидни аргументи, но не трябва да се забравя и здравето. Специалистите препоръчват хората да се откажат от употребата на разтворимо кафе или поне да намалят дозите.

Натурални плюсове и минуси

Кафето не случайно е едно от най-популярните питиета в света. Установено е, че:
- съдържа антиоксиданти, които извеждат от организма свободните радикали, спомагащи за стареенето на организма;
- кафеените антиоксиданти помагат да се борим с онкологични заболявания, някои болести на съцето, с двата вида захарен диабет и с болестта на Паркинсон;
- има изследвания, които доказват, че истинското натурално кафе намалява вероятността да се развие рак на дебелото черво, стимулира дейността на стомашно-чревния тракт;
- кофеинът, който се съдържа в кафето, оказва стимулиращо въздействие върху целия организъм, и в частност върху сърцето, за което свидетелства фактът, че след употреба на кафе по-добре се прослушва пулсът;
- кафето намалява или съвсем премахва главоболието, защото разширява мозъчните съдове;
- подобрявайки кръвообращението в мозъка, кафето спомага за извеждането от него на т. нар. токсини на умората.
Въпреки че натуралното кафе е далеч по-полезно от разтворимото, с него също не бива да се злоупотребява. Специалистите смятат, че не бива да се пият повече от 1-2 чаши на ден. Кафето с голямо съдържание на кофеин повишава кръвното налягане, учестява пулса и нарушава съня.
Ободряващият ефект има и обратна страна: час след изпиването кафето предизвиква повишена работоспособност. След още един час обаче се появява сънливост.
Бременни и кърмещи жени не трябва да пият кафе. Кофеинът се натрупва в кръвта на бременните, прониква в плацентата, води до понижаването на количеството желязо и други минерали в млякото на кърмачките.

Какво съдържа зърното


Колко витамини с минерали има в кафето? (на 100 г)

Витамин B1 - 0,07 мг
Витамин B2 - 0,2 мг
Витамин PP - 17,0 мг
Желязо - 5,3 мг
Калий - 1600,0 мг
Калций - 147,0 мг
Магнезий - 200,0 мг
Натрий - 2,0 мг
Фосфор - 198,0 мг

Общо в зърната има 30 различни органични киселини. И още почти 200 ароматни вещества правят вкуса на кафето, определян от опитни дегустатори. А количеството кофеин зависи от сорта: в гвинейската "робуста" например то е от 1,7 до 2,3%, в "сантос" - 1,3-1,5%, в "ходейда" - 1,2%.

Тест

За да определите дали кафето е високо или ниско качество, налейте в чашата и мляко. Ако преобладава кафееният вкус и аромат, качеството на кафето е високо. Ако обаче преобладава млечният вкус, качеството на кафето не е много високо.

Знаете ли, че?


Кафето влияе на организма по различен начин в различно време от денонощието.
Сутрин кафето активизира дейността на бъбреците и спомага за извеждането от организма на шлаките, натрупали се през нощта.
На обяд кафето активизира панкреаса и стимулира храносмилането. Обедното кафе има по-голям ефект върху мускулите и премахва умората им.
Вечерното кафе стимулира умствената дейност и увеличава творческата активност.
Трябва да се подчертае, че и начините за приготвянето на кафето влияят по различен начин на здравето. Италианските лекари, които са изучавали влиянието на кафето върху липидната обмяна, са установили, че свареното в джезве кафе за разлика от еспресото повишава нивото на общия холестерин. И направили извода: еспресото е по-полезно за здравето.

БНБ алармира за бум на фалшиви столевки

автор:Дума

visibility 447

Таксиджиите нащрек: индийците им взимат хляба

автор:Дума

visibility 1227

/ брой: 116

Алкохолът и тютюнът у нас - най-евтини в ЕС

автор:Дума

visibility 1093

/ брой: 116

Русия и Виетнам - все по-близки

автор:Дума

visibility 1352

/ брой: 116

Шолц търси решение за миграцията

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 116

"Хизбула" заплаши и Кипър

автор:Дума

visibility 1092

/ брой: 116

Още един провал

автор:Деси Велева

visibility 1335

/ брой: 116

По-добри времена

автор:Мая Йовановска

visibility 1225

/ брой: 116

За късия хоризонт

visibility 1177

/ брой: 116

Войната, която пак ни напомня: "Хора, бдете!"

автор:Евгений Белий

visibility 1217

/ брой: 116

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ