15 Януари 2025сряда11:41 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Разследване

Продължение от броя на 12 септември т.г.

Къде са детските градини на София 2?

Години наред частни образователни институции ползват общински сгради срещу скромни наеми

/ брой: 181

автор:Деси Велева

visibility 2777

44 сгради на детски градини са затворени през 90-те години в София. Те са реституирани, приватизирани, продадени, дадени под наем или останали общински, но с различно предназначение. Немалко скандали и разследвания има през годините за предназначението на бившите градини, наличието на нарушения около ползването им и възможността отново да се върне предишната им функция. Някои каузи за възстановяването на забавачките са завършвали с успех, други са били обречени от самото начало, трети са отдавна забравени или разрушени.
Екип на ДУМА направи проверка какво става днес с някои от сградите, в които преди са се  чували детски смях и тропот.


Типичен пример за безстопанственост и беззаконие е съдбата на 44 детска градина в "Дружба" 1. През 2003 г. тогавашният кмет Стефан Софиянски и председателят на СОС Антоан Николов решават да се направи заменка на опустялата сграда. Заради ниската раждаемост децата драстично са намалели. Изходът за общината е закриване на градината и преместването на малчуганите в близкото 96 ОДЗ. След това кметството дава сградата и правото на строеж на асоциацията "България-Италия Св. св. Кирил и Методий" на свещеника от алтернативния синод отец Камен Бараков. Срещу това общината получава няколко апартамента в крайни квартали, спомня си общинският съветник от БСП Борис Цветков.
Заради смъртта на отец Бараков проектът му не се осъществява, сградата започва да се руши.  "Остана грозно и опасно скеле, из което тичаха, криеха се и се катереха децата на квартала", разказва Цветков. Междувременно се сменя собственикът, а общината установява, че вместо дефицит на деца, тенденцията се е обърнала и вече има драстичен недостиг на места.
По това време Борис Цветков и районната организация на БСП в район "Искър" правят протест пред останките от старата детска градина и я наричат символично "Герберче". На акцията им се събират много хора от квартала, които настояват за повече забавачки и места за децата им. Междувременно на власт в общината вече е дошъл Бойко Борисов. Той се зарича, че ще подаде сигнал в прокуратурата за скандалната заменка. Какво става с него и имало ли е разследване, така и не е ясно. Затова по-късно самият Борис Цветков праща сигнал до прокуратурата, че сградата е опасна. Той настоява тя да се разруши, а общината да изплати правото на строеж на собственика. Тогава се появяват и слухове, че на мястото ще има голям колеж. Слава Богу, законът не позволява това и плановете не се осъществяват.
Последният собственик - фирма "БНС" ЕООД, извършва цялостно обновяване на сградата и я превръща в частна градина "Херман Хесе". Тя бе открита през 2015 г. с благословията на Столичната община и в присъствието на зам.-кмета по култура и образование Тодор Чобанов. Тогава в отговор на въпрос на Цветков кметицата Йорданка Фандъкова заяви, че в градината ще има място за 250 деца от квартала, така ще бъде преодолян недостигът в района, а малчуганите не бива да се делят. Резултатът обаче е различен. Днес деца в частната институция почти няма и помещенията стоят полупразни. Затова пък в сградата се помещава новият център "Тацитус" - усмивки и постижения към Центъра за работа с деца с аутизъм "Тацитус".

*    *    *

Един от най-скандалните случаи в София остава превзетата от частна институция бивша общинска детска градина в район "Младост". В сградата на 25 ОДЗ срещу скромен наем години наред (от 1996 г.) гостува частното училище ЕСПА. Известно време то се подвизава там срещу 222,57 лв. на месец. Едва след медиен и обществен скандал районната администрация се похвали, че е вдигнала месечната сума на 10 000 лв. Колко пари е загубила общината обаче вече няма кой да изчисли. Едва през 2013 г. Фандъкова се похвали, че си е върнала сградата след многобройни опити да изгони наемателите. За нейна изненада тя се оказа оставена в плачевно състояние и се наложи общината да направи сериозни инвестиции. Така  отдаването под наем на общинската сграда излезе с двойна загуба за столичното кметство - първо, то е губело пари от наем, втори път - от последващия огромен ремонт.
За късмет на децата от района през 2015 г. в сградата все пак се открива общинска детска градина - 189-а, с името "Сто усмивки". Ремонтирана е с 2 млн. лв. за сметка на данъкоплатците. Историята обаче съвсем не свършва дотук. 2017 г. е ознаменувана с родителски протест. Напълно ремонтираната преди няма и три години сграда вече тече. Според родителите тя е протекла почти веднага след откриването й, а децата известно време са стояли без ток в някои помещения. От администрацията на района се оправдават, че исканият от родителите ремонт не се прави, тъй като течът не е прекалено силен и не застрашава живота на децата. Фирмата изпълнител също отказва да оправи покрива, въпреки че той е в гаранция. От 100 очаквани детски усмивки не остава и следа.

*    *    *

Съвсем наблизо, реновирана и обновена, е разположена сградата на бившето 52 ОДЗ. Днес обаче градината не е общинска. Продадена е отново по време на управлението на Стефан Софиянски, а оттогава е сменила собственика си няколко пъти. Сградата е построена през 1980 г., има два етажа и е с площ от 1692 кв.м. Някога е имало музикален салон и басейн. След като години наред стои празна, руши се и се превръща в руини, през 2014 и 2015 г. в помещенията, собственост на фирма Nova City, последователно се откриват частни образователни институции. Първа се настанява частната немска детска градина "Киндер оазе", а на откриването й присъства тогавашният кмет на района Цвета Авджиева. Тя пожелава успех в "благородната и отговорна мисия и реализация на съвместни проекти с районната администрация". Такива обаче едва ли има. Малко са родителите от района, които могат да си позволят солените такси за немския оазис.

*    *    *

В непосредствено съседство, буренясал, огромен двор с изпочупена и паднала ограда посреща търсещите услугите на Агенцията за социално подпомагане на района. Тя се помещава в бившето 28-о ОДЗ. Този път няма продаване, реституиране или приватизиране. Сградата и сега е общинска, но в един момент е закрита заради липса на деца и вече има друго предназначение. Много от помещенията й обаче стоят празни.

*    *    *

Отново частно училище - "Веда", през годините успя да се възползва от гостоприемството на общинска детска градина. 48-о ОДЗ "Братя Грим" известно време приютяваше частната структура и се наложи след напускането на двете помещения кметството да изхарчи 120 000 лв. за преустройство и ремонт. Още 40 000 лв. бяха дадени за обзавеждане. Така с днешна дата в забавачката има 11 групи с над 330 деца. Но какво са едни такива пари срещу удоволствието на кмета да се похвали, че е осигурила нови свободни места...

Списъкът на отнетите от столичните деца сгради е дълъг. За много от тях вече никой няма спомени. Никой не знае и колко средства са загубени от общината. Сега загубата е само за родителите и хлапетата, които няма да тръгнат на градина за пореден път.




Частна немска градина се помещава в сградата на бившето 52 ОДЗ


Сред обрасъл двор и паднала ограда все още стои сградата на 28 ОДЗ

Снимки Авторката

 

Спират Сарафов за главен прокурор

автор:Дума

visibility 46

/ брой: 8

Ще изпрати ли Европа войски в Украйна?

автор:Дума

visibility 40

/ брой: 8

София, Анкара и Атина борят миграцията

автор:Дума

visibility 45

/ брой: 8

Мексико бори бедността с ръст на икономиката

автор:Дума

visibility 51

/ брой: 8

Марк Рюте: Повече пари за отбрана или ще учим руски език

автор:Дума

visibility 48

/ брой: 8

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ